Co oznacza brak terminu zapłaty na fakturze? Do kiedy trzeba uregulować należność?

Czy zdarza Ci się zapomnieć o zapłaceniu faktury w terminie? Albo nie opłacić jej z powodu… braku pieniędzy? Jeśli na jedno z pytań odpowiedziałeś TAK, to nie jesteś sam, a ten artykuł jest dla Ciebie.

W Polsce wielu przedsiębiorców spóźnia się z opłacaniem faktur. A nie musi tak być. Są co najmniej dwa skuteczne sposoby, dzięki którym łatwiej jest zachować swoją finansową wiarygodność.

Przypomnijmy, o co chodzi z terminami zapłaty na fakturze

  • Może ich nie być, ale jeśli na fakturze nie ma terminu zapłaty, należy ją uregulować bezzwłocznie.
  • Odroczony termin płatności wynika z umowy między kontrahentami i wynosi zwykle 7, 14, 30 lub nawet 90 dni. Podpowiedź: ten termin nie oznacza, że mamy zwlekać z opłaceniem faktury do ostatniego dnia.

Jakie są skutki zalegania z płatnościami?

  • Straty. Na spóźnieniach zawsze ktoś traci. W Polsce zatory płatnicze generują aż 8% dodatkowych kosztów działania mikroprzedsiębiorstw (dane za „Zieloną Księgą” Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii).
  • Po przekroczeniu terminu kontrahent, który nie otrzymał płatności za fakturę, może zgłosić zalegającą mu firmę do publicznego Krajowego Rejestru Dłużników. Wiąże się to z koniecznością wykupienia abonamentu w KRD. Firmy decydują się na ten krok zwykle wobec szczególnie uciążliwych dłużników, z którymi nie chcą już współpracować.
  • Należnej sumy kontrahent może również dochodzić na drodze sądowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pozwanego. Wstępem do złożenia pozwu w sądzie jest wysłanie wezwania do zapłaty a następnie zawezwanie do próby ugodowej przed sądem. Prawomocny wyrok sądu uprawnia do wszczęcia egzekucji przez komornika.

2 sposoby na opłacenie faktury w terminie

  • Sposób dla zapominalskich: po prostu opłać fakturę od ręki. W inFakcie fakturę kosztową opłacisz Szybką Płatnością np. zaraz po zrobieniu jej zdjęcia lub wgraniu pliku. Uwaga, mamy bezpłatną niespodziankę: opłacanie kosztów dodanych do inFaktu jest wolne od prowizji dla wszystkich. W 2019 roku brak prowizji obejmie już tylko osoby regularnie płacące za inFakt, tak jak w przypadku innych zastosowań Szybkich Płatności.
  • Sposób na brak pieniędzy: gdy brak Ci środków na opłacenie faktury a masz wystawione i nieopłacone jeszcze i nieprzeterminowane faktury, wprost z inFaktu możesz wziąć Pożyczkę Pod Fakturę, obecnie bez oprocentowania na start.

Zobacz, jak łatwo opłacać faktury w terminie Szybką Płatnością:

 

Powiększ film dla lepszej jakości.

Dziękuję, że przeczytałeś do końca 🙂