Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Ile wynoszą subwencje i mikropożyczka?

Sprawdź, czy możesz skorzystać z Tarczy Finansowej.
Dowiedz się, jaka wysokość subwencji Ci przysługuje.

AKTUALIZACJA: Ruszył nabór na wnioski. Zobacz, jak złożyć wniosek.

Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to dwa osobne programy wsparcia przedsiębiorców. Tarcza Finansowa jest programem zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju, w skrócie PFR. Skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 1 pracownika. Samozatrudnieni, czyli osoby prowadzący jednoosobową działalność bez pracowników, nie mogą z niej skorzystać.

Wewnątrz Tarczy Finansowej istnieją trzy programy. Dla mikrofirm (1 – 9 pracowników), dla małych i średnich firm (10 – 249 pracowników) i dla dużych firm (ponad 250 pracowników). W tym wpisie zajmiemy się programem dla mikrofirm.

Na jaką pomoc mogą liczyć firmy zatrudniające do 9 pracowników?

Wysokość subwencji rozciąga się od 12 tys. złotych do 324 tys. Powiązana jest ona z jednej strony ze skalą spadku przychodów, a z drugiej z ilością pracowników w firmie. Jeśli nasze przychody spadną o co najmniej 25% i zatrudniamy tylko 1 pracownika, otrzymamy 12 tys. złotych. W sytuacji, kiedy obroty spadną o co najmniej 50% i zatrudniamy 5 pracowników, otrzymamy 120 tys. złotych.

Czy przedsiębiorca może liczyć na umorzenie?

Otrzymane wsparcie może podlegać umorzeniu (brak konieczności zwrotu), ale do łącznej, maksymalnej wysokości 75%. Jakie warunki, trzeba spełnić, aby otrzymać umorzenie?

 • Pierwsze 25% można umorzyć poprzez kontynuowanie prowadzenia działalności przez 12 miesięcy od otrzymania subwencji
 • Kolejne 50% można umorzyć utrzymując średni poziom zatrudnienia w swojej firmie przez 12 miesięcy od otrzymania subwencji

Wynika z tego, że otrzymując subwencję w wysokości przykładowo 72 tys. złotych, będziemy mogli zatrzymać nie więcej niż 54 tys. złotych.

Jakie są warunki otrzymania subwencji dla mikrofirm?

 • Działalność gospodarcza zatrudnia co najmniej 1 pracownika (nie wliczając właściciela) i nie więcej niż 9 pracowników.
 • Roczny obrót nie przekracza 2 mln euro.
 • Spadek obrotów o co najmniej 25% w miesiącu przypadającym po 1 lutego 2020 roku, w stosunku do analogicznego miesiąca w roku 2019 lub w stosunku do miesiąca poprzedzającego w roku 2020. Wybór miesiąca należy do przedsiębiorcy.
 • Działalność gospodarcza była aktywna 31 grudnia 2019 r.
 • Niezaleganie z podatkami i składkami na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień otrzymania finansowania.
 • Zwolnienie z ZUS, postojowe, mikropożyczka 5000 zł nie będą przeszkodą w otrzymaniu subwencji.

Na co można przeznaczyć środki z finansowania?

 • Pokrycie kosztów działalności gospodarczej
 • Wcześniejsza spłata zaciągniętego już kredytu, ale nie więcej niż 25% tego kredytu
 • Rozliczenia z podmiotami powiązanymi

Sprawdź, z jakich pozostałych rozwiązań Tarczy Antykryzysowej możesz skorzystać.

Mikropożyczka 5000 zł

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Zwolnienie z ZUS

Świadczenie postojowe