AKTUALIZACJA 30.04: Ustawa została przyjęta przez Sejm.

Do sejmu trafił nowy projekt ustawy określanej jako Tarcza 3.0. Najważniejsza zmiana w ustawie dotyczy nowych warunków do zwolnienia z płatności za składki ZUS.

W tej chwili ze zwolnienia skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 49 pracowników oraz przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. W przypadku nie zatrudniania pracowników obowiązuje limit przychodu, który wynosi 15 681 zł za pierwszy miesiąc, w którym wnioskujemy o zwolenienie ze składek.

W nowej ustawie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, ale przekroczyli wspomniany limit przychodu będą mogli skorzystać ze zwolnienia. Wprowadzony został natomiast dodatkowy warunek. Dochód w lutym 2020 r. nie może być wyższy niż 7000 zł.

Zwolnienie dla tej grupy dotyczyć będzie jedynie składek za dwa miesiące – kwiecień i maj, w przeciwieństwie do obecnych trzech miesięcy, dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli limitu przychodu.

Ważne: nowa ustawa obejmuje zwolnienie również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi na start. Poprzednie ustawy nie dawały takiej możliwości. Zwolnienie będzie możliwe jedynie na dwa miesiące, czyli za kwiecień i maj.

Proponowana zmiana nie wpływa na obecnie złożone wnioski o umorzenie. Dodatkowo, do 24 maja przedłużony ma zostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Poinformujemy Was, kiedy projekt zostanie przekazany do Senatu. Zobacz pełną wersję projektu ustawy. Zwolnienie ZUS znajduje się w art. 31zo.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu