Czy na Tarczy 3.0 skorzystają samozatrudnieni i jednoosobowe działalności bez pracowników? Czy będą zwolnieni ze składek?

Ustawa o Tarczy Antykryzysowej 3.0 została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ustawa już obowiązuje. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Zwolnienie ze składek ZUS

Zwolnieniem z ZUS została objęta nowa grupa przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli wymagany limit przychodu (15 681 zł) teraz będą mogli skorzystać ze zwolnienia, pod warunkiem, że ich dochód nie będzie wyższy niż 7000 zł w pierwszym miesiącu, w którym wnioskujemy o zwolnienie.

Za jakie miesiące możemy wnioskować? W tym przypadku wyłącznie za kwiecień i maj. Jeśli wnioskujemy o zwolnienie za kwiecień i maj, nasz dochód za kwiecień nie może przekroczyć 7000 zł. Jeśli wnioskujemy wyłącznie za maj, nasz dochód w maju nie może być wyższy niż 7000 zł.

Dostępny jest już nowy wniosek o zwolnienie ZUS RDZ – pobierz wniosek.

Co z ulgą na start?

Wygląda na to, że samozatrudnieni korzystający z ulgi na start po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z nierównym traktowaniem. Otrzymywaliśmy zapewnienia, że w nowej ustawie zwolnieniem objęci zostaną również przedsiębiorcy na uldze na start. Czy rzeczywiście tak jest? Po części. Kiedy możemy liczyć na zwolnienie?

Jeśli korzystamy z ulgi na start przez cały kwiecień i maj – przysługuje nam zwolnienie składek zdrowotnych za kwiecień i maj.

Jeśli korzystaliśmy z ulgi na start i zakończyła się ona 30 kwietnia – przysługuje nam zwolnienie składki zdrowotnej za kwiecień.

Jeśli korzystaliśmy z ulgi na start i zakończyła się ona 31 marca – nie przysługuje nam zwolnienie ze składek ZUS.

Zmiany terminów

Mikropożyczka również dla tych, którzy działalność gospodarczą założyli przed 1 kwietnia 2020 r. Jest to zmiana z poprzedniego zapisu „przed 1 marca”sprawdź, jak złożyć wniosek.

Świadczenie postojowe również dla tych, którzy działalność gospodarczą założyli przed 1 kwietnia 2020 r. Jest to zmiana z poprzedniego zapisu „przed 1 lutego”sprawdź, jak złożyć wniosek.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu