Ile czasu można rozliczać stratę z działalności? Gdzie w PIT wpisać kwotę wynikającą ze straty?

Strata z działalności gospodarczej to sytuacja, w której firma w danym roku notuje wyższe koszty niż przychód. W tym kontekście warto wiedzieć, że istnieje możliwość odliczenia straty od dochodów uzyskanych w kolejnych latach. Kiedy można to zrobić i jak się do tego zabrać?

Kiedy pojawia się strata z działalności?

Ryzyko poniesienia straty to jeden z elementów, który nierozerwalnie wiąże się z prowadzeniem własnej firmy. Do takiej sytuacji może dojść z wielu powodów, np.:

  • kradzieży,
  • podjęcia błędnych decyzji inwestycyjnych,
  • niekorzystnych zmian na rynku,
  • niekorzystnych zmian w przepisach.

Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną według skali czy liniowo – w obu przypadkach może rozliczyć stratę.

Należy jednak wiedzieć, że rozliczenia straty dokonuje się tylko w ramach tego samego źródła przychodu. Nie ma więc możliwości odliczenia straty z działalności gospodarczej od dochodów wynikających z innych źródeł, np. stosunku pracy (w zeznaniu rocznym wymagane jest wskazanie źródła straty).

Strata z działalności gospodarczej – jak ją rozliczyć_

Na rozliczenie straty przedsiębiorca ma 5 lat

Jeśli przedsiębiorca poniesie stratę z działalności może ją rozliczyć w czasie zmniejszając w kolejnych latach dochód do opodatkowania. Zgodnie z przepisami ma na to maksymalnie 5 lat. Odliczenia nie można jednak dokonać jednorazowo. W jednym roku można odliczyć maksymalnie 50% kwoty straty, zaś w innym pozostałe 50%. W konsekwencji minimalny czas jaki jest potrzebny na jej rozliczenie to 2 lata. Sposób rozliczenia straty z działalności zależy tylko od przedsiębiorcy.

Aby jednak takie odliczenie od dochodu było w ogóle możliwe to dochód musi występować. Co więcej, odliczenie straty nie może być wyższe od dochodu.

uwaga
W przypadku, kiedy przedsiębiorca np. w 2014 r. osiągnie stratę, a w kolejnych 5 latach również nie pojawi się u niego dochód, to jej rozliczenie nie będzie możliwe.

Nie ma natomiast przeszkód, żeby właściciel firmy odliczył w jednym roku straty z dwóch lub więcej lat. Z zastrzeżeniem, że odliczenie z każdego z tych lat nie może przekroczyć 50% straty z danego roku.

Przykładowo:

Przedsiębiorca dwa lata z rzędu osiągnął stratę (4 tys. zł i 6 tys. zł), którą wykazał w zeznaniach rocznych za 2011 oraz 2012 r. Jednak w 2013 r. jego firma wygenerowała dochód w wysokości 15 tys. zł. Dzięki temu przedsiębiorca może w zeznaniu rocznym za 2013 r., które ma obowiązek złożyć do 30 kwietnia 2014 r., odliczyć 50% straty. Dotyczy to zarówno 2 tys. zł za 2011 r., jak i 3 tys. zł za 2012 r. Pozostałe 50% strat będzie mógł odliczyć w kolejnych latach.

A co jeśli przedsiębiorca zamknie działalność, która przyniosła stratę, by po jakimś czasie (ale przed upływem 5 lat) otworzyć kolejną? Otóż jeśli nowa firma wygeneruje dochód to jej właściciel ma prawo odjąć stratę z wcześniejszej działalności gospodarczej. Rozliczenie straty możliwe jest również w sytuacji, kiedy firma zmieni formę i np. z jednoosobowej przekształci się w spółkę cywilną.

Strata z działalnoścni – rozliczenie możliwe przy obliczaniu zaliczki miesięcznej

Choć przedsiębiorcy najczęściej rozliczają stratę w rocznych zeznaniach podatkowych możliwe jest również inne rozwiązanie. Właściciel firmy może rozliczyć stratę przez uwzględnienie jej przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Co za tym idzie strata z działalności z poprzedniego roku może zostać rozliczona przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za styczeń kolejnego roku. Z kolei przedsiębiorca, który odlicza stratę w rocznym zeznaniu podatkowym zobligowany jest wpisać odpowiednią kwotę w poz. 143 formularza PIT-36. Jeżeli jednak działalność opodatkowana jest na zasadach liniowych i przedsiębiorca wypełnia PIT-36L powinien zadbać o wpisanie właściwej wartości w poz. 23.

W inFakcie dowiesz się jak rozliczyć stratę

  • Zapytaj księgowych inFaktu o kwestie związane z rozliczeniem straty
  • Testuj wygodną aplikację do księgowość online – za darmo!
  • Czytaj praktyczny newsletter pełen porad dla przedsiębiorców

Załóż konto!