Czy skuter można traktować jak samochód osobowy wg przepisów? Jak rozliczyć skuter używany w działalności? Przykłady


11 października 2018 4 min. czytania

Przedsiębiorca w celach firmowych może poruszać się różnymi środkami transportu. A co jeśli korzysta ze skutera na minuty? Czy taki wydatek może rozliczyć w kosztach firmy? Ile VAT-u można odliczyć? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do opracowania.

Ustawodawca nie określił, jakimi środkami transportu może poruszać się przedsiębiorca, ważne jest tylko aby te przejazdy były w celach firmowych. Można zatem jeździć samochodem, rowerem, skuterem, autobusem, czy pociągiem. Wydatki na transport co do zasady należy księgować na podstawie faktury (poza kilkoma wyjątkami).

Definicja pojazdu

Przy jednoosobowej działalności rozpatrujemy pojęcie pojazdu i jego rozliczenia na gruncie dwóch podatków: VAT-u i podatku dochodowego.
VAT
Przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. (art. 2 pkt 34 ustawy o VAT)
Biorąc natomiast pod uwagę prawo o ruchu drogowym, przez pojazd samochodowy rozumie się pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast pojazd silnikowy to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. (art. 2 pkt 32, 33 ustawy prawo o ruchu drogowym)
PIT
Samochód osobowy – to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (art. 5a pkt 19a ustawy o PIT)
Pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 33 ustawy prawo o ruchu drogowym).

Kiedy skuter traktowany jest jak pojazd osobowy?

Zakładam, że skuter jest pojazdem silnikowym i jeśli umożliwia poruszanie się z prędkością powyżej 25 km/h, to traktowany jest jak samochód osobowy. Wówczas dotyczą go wszystkie uregulowania w VAT i PIT, jak w przypadku samochodów osobowych rozumianych potocznie.
skuter na minuty

Co muszę zrobić, aby wynająć skuter?

Wynajem samochodów, a także skuterów i rowerów staje się coraz bardziej popularne. Rozwiązanie bardzo wygodne, więc i przedsiębiorcy zastanawiają się, jak rozliczyć taki przejazd w swojej firmie.
Zacznę od tego, że w przypadku wynajmu skuterów, aby z nich skorzystać trzeba najpierw wykonać kilka kroków:

  • ściągnąć aplikacji,
  • zarejestrować się w systemie,
  • zeskanować potrzebne dokumenty np. dowodu osobistego lub prawa jazdy,
  • wypełnić dane np. NIP firmy, jeśli jest taka opcja,
  • podpiąć kartę lub dokonać przedpłaty.

Gdy już mamy zweryfikowane konto, to aplikacja jest gotowa do użycia. Można zamawiać pojazd. W zależności od firmy, jaka wynajmuje skutery – fakturę za przejazd można pobrać w aplikacji lub poprosić o nią przesyłając informacje na dedykowany adres mailowy.

Jak rozliczyć skuter na minuty?

Zakładam, że przejazd skuterem jest realizowany w celach służbowych. Przedsiębiorca mieszkający w dużym mieście, może dzięki temu szybciej przemieszczać się na spotkania z klientami. Pojawia się teraz pytanie, jak rozliczyć do w działalności fakturę za taki przejazd.
Przedsiębiorca dokonuje wynajmu i ponosi właśnie taki koszt. W większości opcji nie dokonuje zakupu paliwa, więc pod uwagę bierzemy tylko najem.
Zacznę od rozliczenia w VAT. Jeśli skuter spełnia definicję samochodu osobowego to od faktury odliczamy 50% VAT. Co do podatku dochodowego, to nie prowadzimy kilometrówki bo najem jest rozliczany poza nią. W kosztach przedsiębiorca ujmuje kwotę netto + pozostałe, nieodliczone 50% VAT-u.
Przykład 1 – Pan Jan przemieszcza się do klientów skuterem, który wynajmuje na minuty. Otrzymał od wynajmującego fakturę na 40 zł netto + 9,20 zł VAT. Oznacza to, że odliczy VAT w wysokości 50% * 9,20 zł, czyli 4,60 zł, natomiast bezpośrednio do kosztów zaliczy 40 zł + 4,60 zł, czyli 44,60 zł.
Dodam jeszcze, że gdyby wynajmujący zezwalał korzystającym na tankowanie pojazdu, to wówczas trzeba by było prowadzić kilometrówkę do PIT, aby rozliczyć paliwo. Odliczenie VAT-u z faktury wyniosłoby wówczas 50%, a pozostałe 50% + kwota netto księgowane byłyby do kilometrówki.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu