Ważne zmiany w rozliczaniu składek ZUS w inFakcie

inFakt zmienia się, żeby prowadzenie księgowości online było jeszcze łatwiejsze. Tym razem wprowadzane nowości dotyczą rozliczania składek ZUS, co obecnie jest bardziej intuicyjne. Wprowadziliśmy także nowe funkcje związane ze składkami ZUS. A że zmiany są całkiem spore – warto poznać je w szczegółach.

Dotychczas składki ZUS były rozliczane w inFakcie niejako „z urzędu”. Aby nie zostały rozliczone lub zostały rozliczone w innej kwocie niż standardowa trzeba było ręcznie zmienić tę kwotę na inną. Ustawienie składkom statusu „zapłacono” nie miało wpływu na rozliczenie podatku dochodowego, ponieważ składki ZUS były ujmowane i tak. Z kolei opcję rozliczania Funduszu Pracy oraz zwolnień lekarskich trzeba było rozliczać w inFakcie ręcznie.

Między innymi te funkcje zostały w inFakcie uproszczone i ulepszone.

1. Oznaczanie składek ZUS jako zapłacone

Składki ZUS można odliczyć od dochodu tylko, o ile zostały zapłacone. Odliczenia dokonuje się w okresie, w którym dokonano płatności (a nie w okresie, którego składki ZUS dotyczą). Co za tym idzie, termin płatności jest kluczowy. Ta kwestia może być problematyczna zwłaszcza, gdy przedsiębiorca spóźnia się z zapłatą lub nie płaci takich kwot, jakie powinien (np. z uwagi na pomyłkę).

Od tej pory oznaczenie w inFakcie składek ZUS jako „zapłacone” jest kluczowe – bez tego składki ZUS nie zostaną ujęte podczas obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Wcześniej były rozliczane bez względu na status. Co więcej, zmieniając składkom ZUS status na „zapłacono” podaje się datę zapłaty. To właśnie ona decyduje o okresie, w którym składki są ujmowane do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

2. Automatyczne rozliczanie Funduszu Pracy

Opisana powyżej zmiana statusu ma nieco inny wpływ na kwestię rozliczania Funduszu Pracy. Dzieje się tak dlatego, że opłata na Fundusz Pracy nie jest odliczana od dochodu, tylko ujmowana w kosztach za pomocą dowodów wewnętrznych.

Dotychczas użytkownik musiał własnoręcznie wprowadzać dowody wewnętrzne kosztowe opiewające na kwoty Funduszu Pracy. Obecnie zaś rozliczenie dokonuje się automatycznie. Oznaczenie opłaty na Fundusz Pracy jako „zapłacono” automatycznie generuje dowód wewnętrzny kosztowy, który trafia do KPiR i jest ujmowany przez inFakt podczas obliczania zaliczki na podatek dochodowy.

3. Częściowe zapłaty składek ZUS

Skoro składki ZUS można rozliczać tylko o ile zostały zapłacone, to rozliczyć można tylko tę kwotę, która faktycznie została przelana na konto ZUS-u. Jeśli więc przedsiębiorca nie zapłacił całych składek, które powinien, to oczywiście może rozliczyć je tylko częściowo.

inFakt umożliwia obecnie częściowe rozliczanie składek ZUS. Ten fakt odzwierciedla dodatkowy status dla składek ZUS, czyli „częściowa zapłata”.

4. Dodawanie zwolnień lekarskich

Przedsiębiorca, który opłaca dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ma prawo nie tylko do zasiłku chorobowego, ale także do zawieszenia składek społecznych ZUS na okres choroby. Sposób obliczania składek ZUS obniżonych na czas choroby opisaliśmy w tym artykule.

Użytkownik inFaktu ma ułatwione zadanie, jeśli chodzi o obniżone składki społeczne ZUS. Obecnie w inFakcie istnieje opcja dodawania zwolnień lekarskich. Podczas dodawania zwolnienia podaje się długość jego trwania, a inFakt automatycznie oblicza obniżone składki.

     Zmiany w inFakcie – w telegraficznym skrócie:

  • Jeśli nie zmienisz składkom ZUS statusu na „zapłacono” to NIE zostaną rozliczone.
  • Pamiętaj, aby w inFakcie podać właściwą datę zapłaty składek ZUS.
  • Jeśli zapłacisz za mało – podaj w inFakcie jaką kwotę składek ZUS zapłaciłeś.
  • Nie dodawaj ręcznie Funduszu Pracy. Ustaw status „zapłacono”, a inFakt dokona rozliczeń.
  • Zachorowałeś i dostałeś „L4”? Dodaj zwolnienie w inFakcie.

 

Macie pytania? Księgowi inFaktu czekają 🙂

Oto najważniejsze zmiany, które wprowadziliśmy w celu uproszczenia sposobu rozliczania składek ZUS w inFakcie. Jeśli macie pytania nie wahajcie się zadawać je księgowym inFakt:

  • dzwoniąc na numer 22 307 19 18,
  • pisząc na adres info@infakt.pl,
  • zostawiając komentarze pod tym artykułem.

Sprawdź zmiany w inFakcie!

Jeśli macie konto na inFakcie, po prostu zalogujcie się i sprawdźcie jak teraz działa rozliczanie składek ZUS.

A co jeśli nie macie jeszcze konta? To proste – wtedy załóżcie sobie konto i przetestujcie bezpłatnie inFakt przez 30 dni – bez zobowiązań. Poniżej tego postu znajduje się formularz, którym możecie w dosłownie w kilka sekund założyć konto. I cieszyć się prostą księgowością online.

No, chyba że wolicie mieć święty spokój i szperanie w składkach ZUS oddać księgowym. Wtedy powyższe zmiany Was w ogóle nie interesują. Sprawdźcie Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe inFakt.