Kto może płacić niski ZUS? Czy przedsiębiorca ma zawsze prawo do zasiłku chorobowego? 7 ważnych kwestii dotyczących ZUS

Konieczność opłacania składek ZUS dotyczy zdecydowanej większości przedsiębiorców. Dobrze więc przynajmniej orientować się w tym temacie. Jako pewnego rodzaju ściągawkę postanowiliśmy przygotować zestawienie 7 kluczowych kwestii, o których w kontekście składek ZUS z pewnością warto wiedzieć.

1. Składki ZUS obowiązkowe? Nie dla wszystkich

Większość przedsiębiorców nie ma wyjścia i składki ZUS po prostu musi opłacać. Ten obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich. Niektórzy właściciele firm płacą dużo niższe składki ZUS, nie każdy rodzaj albo co również możliwe – nie płacą ich wcale.

O które grupy przedsiębiorców chodzi dokładnie? Szczegóły w tym artykule.

2. Na samym starcie niższe składki ZUS

Osoba która zakłada działalność gospodarczą ma prawo, by przez pierwsze pełne 24 miesiące jej prowadzenia opłacać niższe składki ZUS. Dodatkowo taki przedsiębiorca zwolniony jest z opłat na Fundusz Pracy.

Ile dokładnie wynosi kwota małego ZUS-u i od czego tak naprawdę zależy? Choć to nie wiedza tajemna to z pewnością warta uwagi. Szczególnie dla tych, którzy zastanawiają się nad własnym biznesem.

3. Ile płaci się na dużym ZUS-ie?

Z początkiem roku w górę poszło przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Sprawiło to, że wzrosła wysokość składek społecznych w przypadku przedsiębiorców, którzy opłacają duży ZUS.

Jak aktualnie przedstawiają się konkretne liczby? Jeśli nie wiecie sprawdźcie koniecznie, jako że wpłata składki ZUS w nieodpowiedniej wysokości pociąga za sobą pewne konsekwencje.

4. Jak wygląda przejście z małego na duży ZUS?

Podobno nic nie trwa wiecznie. Ta zasada dotyczy również małego ZUS-u. Po dwóch latach opłacania preferencyjnych składek ZUS przychodzi moment, w których przedsiębiorca zobligowany jest przejść na duży ZUS.

Ten proces nie dzieje się jednak samoistnie. Poza koniecznością opłacania wyższych składek należy dopilnować pewnych formalności.

5. Ile wynosi składka zdrowotna i jak jest wyliczana?

To właściwie norma, że co roku wzrastają wydatki związane z opłacaniem składek ZUS. Dotyczy to również składki na ubezpieczenie zdrowotne, która poszła w górę z początkiem 2014 r.

Co ważne przedsiębiorca może jednak część składki zdrowotnej odliczyć od podatku. Ile dokładnie?

6. Ubezpieczenie chorobowe – czy warto je opłacać?

Ubezpieczenie chorobowe to jedyna dobrowolna składka ZUS. Czy warto zdecydować się na jej opłacanie? To zależy od tego, jakie korzyści przynosi chorobowe, a także czy przedsiębiorca ma możliwość i chęć z nich korzystać.

To ubezpieczenie daje prawo do zasiłku chorobowego. By go uzyskać konieczne jest opłacanie ubezpieczenia nieprzerwanie przez 90 dni. Wysokość świadczeń zależy od tego czy opłacany jest mały czy też duży ZUS. Ile konkretnie można otrzymać z ZUS-u w przypadku choroby?

7. O zasiłek chorobowy trzeba się ubiegać

Ubezpieczenie chorobowe można, ale nie trzeba opłacać. Składka na to ubezpieczenie jest bowiem całkowicie dobrowolna.

Jej opłacanie pozwala jednak otrzymać zasiłek w przypadku choroby. Tyle że nie otrzymuje się go automatycznie – wymaga dopełnienia paru formalności w ZUS-ie. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać zasiłek?