Zakup samochodu z UE: będzie mniej formalności


30 listopada 2014 2 min. czytania

Sprowadzenie samochodu z innego kraju Unii Europejskiej wymaga często złożenia druku VAT-24. To wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku z tego tytułu. Niedługo nie będzie już jednak takiej konieczności. Oznacza to nie tylko mniej formalności, ale również oszczędności finansowe – zniknie bowiem jedna z opłat skarbowych.

Złożyć VAT-24, uzyskać VAT-25

Dziś zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca, chcąc zarejestrować samochód sprowadzony z innego kraju Wspólnoty składa różne druki. Jednym z nich może być VAT-24, czyli wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku VAT z tytułu przywozu środka transportu z terytorium innego państwa UE.

Należy do niego dołączyć pewne dodatkowe dokumenty, m.in. umowę lub fakturę dokumentujące zakup (jeśli sporządzone są tylko w języku obcych wymagane jest tłumaczenie przysięgłe). Złożenie wniosku wymaga wizyty w kasie urzędu miasta, gminy lub starostwa i wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 160 zł. Przedsiębiorca otrzymuje dwa dowody zapłaty, z których jeden dołącza do wniosku.

Jeśli wniosek został poprawnie wypełniony i załączono do niego wszelkie niezbędne załączniki wydawany jest druk VAT-25. To zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku lub brak obowiązku jego zapłaty. Wydawane jest w terminie do 7 dni od dnia złożenia VAT-24.

Jak zmienią się zasady rejestracji samochodu z UE?

Opisane tu przepisy ulegną zmianie już 1 stycznia 2015 r. Kupując środki transportu z pozostałych krajów Unii Europejskiej nie będzie już trzeba składać wniosku VAT-24. W konsekwencji urzędnicy nie będą wydawali zaświadczeń VAT-25. W związku z rejestracją pojazdu przedsiębiorcy zaoszczędzą również 160 zł. Nie będzie bowiem konieczne uiszczanie opłaty skarbowej za uzyskanie VAT-25.

Zaświadczenie VAT-25 zniknie zresztą zupełnie. Dziś jest wydawane nie tylko po złożeniu VAT-24, ale również VAT-23, a więc informacji o zapłacie podatku w związku z wewnątrzwspólnotowym zakupem środka transportu. Sam formularz VAT-23 będzie po 1 stycznia 2015 r. w dalszym ciągu obowiązywał. Tak samo jak konieczność zapłaty podatku do 14 dni od dnia zakupu pojazdu.

Chcesz bezbłędnie rozliczać auto w firmie?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu