Czym różni się przychód od dochodu? Czy obrót i przychód to to samo?

Która kwota podlega opodatkowaniu – przychód czy dochód? Jak ma się do tego obrót firmy? Co decyduje o zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Wyjaśniamy ważne dla przedsiębiorcy pojęcia od podstaw.

Przychód a dochód

W języku potocznym często stosuje się słowo „przychód” i „dochód” zamiennie, jednak słowa te nie oznaczają wcale tego samego. Różnica między nimi jest ewidentna, nie tylko w kontekście rozliczania podatku, ale także przy określeniu stanu finansowego swojej firmy.

Przychodem jest każdy wpływ finansowy, który otrzymujemy na nasze konto bankowe lub do kasy firmy, który wynika z prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, np. ze sprzedaży towarów i usług.

Naszym przychodem jest nie tylko wpłata od klienta, ale także pieniądze otrzymane od banku jako odsetki od środków na rachunku bankowym.

Przychód nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji finansowej firmy. O tym mówi dopiero wyliczony dochód.

Dochód to przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania, czyli wszelkie nakłady finansowe, które ponieśliśmy, aby towar czy usługę sprzedać. Mogą to być pieniądze wydane na benzynę, kampanię reklamową czy sprzęt do biura. Inaczej mówiąc – dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Obrót a przychód

Obrotem są wszelkie wpływy lub należności ze sprzedaży towarów lub usług, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Kwota obrotu zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę.

Obrotem jest także kwota otrzymanych zadatków, zaliczek i przedpłat.

Do obrotu nie zaliczamy przychodów z innych tytułów, np. odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym.

Wpływ obrotu na obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Wpływ na zwolnienie z kasy fiskalnej i VAT

Rozróżnianie tych pojęć jest konieczne ze względu na prawidłowe określenie np. prawa do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej czy też zwolnienia z rejestracji do podatku VAT.

Chcesz rozliczać swoje przychody w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.