Przedmiot leasingu w jednoosobowej firmie


16 sierpnia 2015 3 min. czytania

Po zarejestrowaniu jednoosobowej działalności gospodarczej, warto przyjrzeć  się ofertom firm zajmujących się leasingiem. Co możesz wziąć w leasing? Nie tylko samochód, ale też inne rzeczy potrzebne do prowadzenia działalności – wyposażenie kuchni w gastronomii, sprzęt medyczny w gabinecie lekarskim itp. Opowiemy krok po kroku, może być przedmiotem leasingu.

Samochód i inne pojazdy

Przedsiębiorcy najczęściej w leasing biorą pojazdy. Jednak poza „osobówką” leasingować można także:

  • samochody ciężarowe lub dostawcze – gdy chcemy np. prowadzić firmę przeprowadzkową;
  • busy lub autobusy – gdy myślimy o przewozie osób;
  • motocykle lub skutery – przydatne np. przy rozwożeniu pizzy czy innych posiłków.

Co istotne, w leasing można wziąć zarówno pojazd nowy jak i używany. W przypadku leasingu pojazdu używanego plusem jest dużo niższy wkład własny, który trzeba zapłacić przy podpisywaniu umowy leasingowej. Przewagą nowego auta jest natomiast gwarancja, że otrzymamy na niego fakturę VAT na 23%, co umożliwia późniejsze odliczenie VAT. Przy autach używanych nie zawsze taką fakturę otrzymamy (podstawą transakcji może być np. faktura VAT marża lub umowa sprzedaży).

Sprzęt komputerowy i oprogramowanie

Komputer, drukarka, scaner – ciężko obejść się bez nich przy prowadzeniu firmy. Jeżeli brakuje nam gotówki na ich zakup, te sprzęty także można wziąć w leasing. Interesująca może się także okazać opcja leasingowania oprogramowania komputerowego. Wartość specjalistycznego oprogramowania, którego używają np. graficy czy informatycy może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Poleasingowy sprzęt komputerowy można korzystnie sprzedać i ponownie nabyć modele najnowszej generacji – w ten sposób możemy systematycznie unowocześniać wyposażenie firmy.

Specjalistyczne maszyny i wyposażenie gabinetów

W zależności od profilu założonej działalności do jej prowadzenia mogą być potrzebne specjalistyczne wyposażenie przeznaczone np. do zakładu gastronomicznego czy hostelu.

Co mogę wziąć w leasing na firmę?

Drogim sprzętem, na który często trudno wyłożyć gotówkę jest także wyposażenie gabinetów lekarskich, czy kosmetycznych – specjalne fotele, urządzenia do badań, lasery i lampy, sprzęt do pedicure i manicure. Ofertę na takie specjalistyczne sprzęty również można znaleźć w zakresie usług firm leasingowych.

Nieruchomości

Leasing nieruchomości jest opcją zdecydowanie rzadziej wybieraną przez jednoosobowych przedsiębiorców. Wymaga on wniesienia sporego wkładu własnego i jest znacznie bardziej skomplikowany od strony formalnej i podatkowej. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest możliwość leasingu: budynków, lokali biurowych, magazynów czy hal produkcyjnych. Niekiedy taka alternatywa może przyczynić się do rozwoju firmy i utworzenia własnej produkcji czy magazynów.

Chcesz rozliczać leasing w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu