Kiedy programistom zwolnienie z VAT się opłaca, a kiedy warto zostać vatowcem?

Choć rejestracja VAT nie we wszystkich przypadkach jest obligatoryjna, niekiedy po prostu się opłaca. Nawet więc jeśli przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia z VAT to czasem lepiej z niego nie korzystać. Czy taki schemat sprawdza się w przypadku programisty?

Odgórna konieczność rejestracji VAT – czy dotyczy programisty?

Większość przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: Zostać czynnym podatnikiem VAT czy skorzystać ze zwolnienia? Ale nie wszystkich dotyczy ten dylemat.

Istnieje bowiem szereg działalności, które odgórnie obligują do rejestracji jako VAT-owiec (więc nie ma się nad czym zastanawiać). Dotyczy to m.in. firm prowadzących sprzedaż wyrobów jubilerskich, alkoholu, paliwa, nowych środków transportu, a także świadczące usługi prawnicze, czy doradcze. Wśród działalności nakazujących rejestrację VAT bez względu na inne przepisy nie ma jednak usług programistycznych.

Nie znaczy to jednak, że programista nie może zostać zobligowany do bycia VAT-owcem. Jest to konieczne jeśli jego obroty przekraczają 200 tys. zł rocznie. W przypadku firm, które istnieją niepełny rok limit ten wylicza się proporcjonalnie do długości prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli więc obroty firmy nie przekraczają progu 200 tys. zł rocznie przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT.

Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą się jednak przejmować wspomnianym limitem. Dotyczy to tych działalności, które odgórnie zwolnione są z VAT. Przepisy nie wymieniają jednak wśród nich usług świadczonych przez programistów.

Rejestracja VAT może się opłacać

Przedsiębiorca, programista może jednak dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia z VAT na podstawie limitu 200 tys. zł i zostać czynnym podatnikiem VAT. Ma to istotne plusy.

Przede wszystkim czynny podatnik VAT ma możliwość zmniejszania VAT-u od sprzedaży poprzez odjęcie od niego VAT-u od zakupów. Jeśli VAT od zakupów przewyższa ten od sprzedaży, przedsiębiorca ma prawo wnioskowania do urzędu skarbowego o jego zwrot. W praktyce przekłada się to na dokonywanie zakupów w kwotach netto.

Istotnym plusem jest również sama możliwość wystawienia faktury VAT. Dzieje się tak dlatego, że firma będąca VAT-owcem zwykle chętniej decyduje się na współpracę z innym podatnikiem VAT. Wynika to z opisanego powyżej prawa do rozliczania VAT-u od zakupów. Bycie VAT-wcem może się więc okazać dla programisty sporą zalety przy poszukiwaniu nowych klientów.

Więcej na temat plusów bycia VAT-owcem można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Usługi programistyczne dla firm zagranicznych – to dodatkowy plus bycia VAT-owcem

Rejestrację VAT powinni również rozważyć programiści świadczący usługi dla zagranicznych klientów. Z jakiego powodu?

Otóż w takiej sytuacji programista ma prawo do wystawienia faktury VAT „np” (nie podlega opodatkowaniu). Jest to faktura, na której nie figuruje ani stawka, ani kwota VAT, ponieważ w przypadku transakcji tego rodzaju VAT rozlicza nabywca (czyli zagraniczna firma).

Co ciekawe jednak, programista wystawiający faktury „np” dla firm zagranicznych może odliczać VAT od zakupów, które służą tego rodzaju sprzedaży. To prawo ma wtedy, gdy dana usługa byłaby opodatkowana VAT-em w Polsce – a tak jest w przypadku programistów.

Zwolnienie z VAT dla programisty – kiedy ma sens?

Z powyższych zasad wynika, że programista (zwykle) może wybrać zwolnienie z VAT – jeśli chce. Wystarczy, że nie przekracza 200 tys. zł obrotów. Czy taki wybór może być opłacalny?

Zwolnienie z VAT opłaca sie, gdy:

  • klientami są głównie osoby prywatne lub przedsiębiorcy, którzy nie mogą odliczać VAT-u od zakupów,
  • przedsiębiorca nie dokonuje zakupów opodatkowanych VAT-em – wtedy nie ma podatku, który mógłby odliczyć.

W przypadku programistów zapewne jednak klienci to inne firmy, które także są VAT-owcami, a zatem mogą odliczać VAT. Ponadto łatwo o zakupy związane z działalnością opodatkowane VAT-em, który można odliczyć. Mogą to być np. hosting, domena, różne usługi online, komputer i akcesoria, smartfon, dostęp do internetu, itd.

Jakie są obowiązki VAT-owca?

Warto także wspomnieć o obowiązkach VAT-owca, gdyż ich brak wynikający ze zwolnienia może wpłynąć na decyzję o rejestracji.

Bycie VAT-owcem to szereg obowiązków, do których należą przede wszystkim:

  • ustalanie stawek VAT na sprzedawane towary i usługi,
  • prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży i zakupów,
  • składanie pliku JPK_VAT do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale),
  • wpłacanie VAT-u w urzędzie skarbowym (w identycznym terminie jak w przypadku składania JPK_VAT).

Warto pamiętać, że bycie VAT-owcem obliguje do składania deklaracji VAT za każdy okres rozliczeniowy. Tego obowiązku trzeba dopełnić także wtedy, gdy w danym okresie nie ma w ogóle sprzedaży lub pojawia się tylko sprzedaż dokumentowana fakturami „np”.

Chcesz rozliczać VAT w banalnie prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.