Premier ogłasza „korekty w Polskim Ładzie”. Poznaj szczegóły

Podczas konferencji prasowej 21 stycznia 2022 r. poświęconej głównie walce z COVID-19, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział korekty i zmiany w Polskim Ładzie. „Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.” – obiecuje Prezes Rady Ministrów.

Premier Morawiecki zarządał od Ministerstwa Finansów jak najszybszego działania w kwestii wprowadzenia korekt w Polskim Ładzie. Z czynności, które już zostały podjęte, wskazał wyrównanie wynagrodzenia dla mundurówek, i nauczycieli. Według zapowiedzi Prezesa Rady Ministrów, w sytuacji gdy podatnik straci, będzie możliwość rozliczenia tak, aby zastosować zasady z 2021 r.

„Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.”

– tłumaczy premier.

Nie jest jednak uściślone, czy dotyczyć to będzie wszystkich podatników, czy jedynie wybranych grup. Niewiadomą pozostaje również tryb wprowadzenia zmian: na drodze ustawy lub rozporządzenia, które rodzi wątpliwości.

Ulga dla klasy średniej również dla emerytów, rencistów i zleceniobiorców

Osoby otrzymujące świadczenia do 12,8 tys. zł brutto z tytuły rent i emerytur również zostaną objęte ulgą dla klasy średniej. Skalę objętych preferencją podatkową rozciągnięto również na osoby na umowach zlecenie. Dołączą zatem do grupy wcześniej nią objętą: osób zatrudnionych na UoP i prowadzących działalność, które rozliczają się w skali podatkowej. „Każdy, kto tyle zarabia zyska lub nie straci” – obiecuje premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci z pełnym zwrotem ulgi

Polski Ład pozbawił rodziców samotnie wychowujących dzieci ulgi z tego tytułu. Byli oni zatem stratni na 1500 zł. Ma zostać to przywrócone „bez względu na to, ile podatku zapłacą” – komentuje premier.

Organizacje pożytku publicznego z dodatkowym wsparciem

Rząd zaproponuje nowe rozwiązania dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników w rozliczeniu PIT. Ewentualna strata z powodu zmian prawnych ma być im wyrównana. „Zasad będzie prosta – jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni” – powiedział premier na konferencji.

Komentarz doradcy podatkowego inFaktu

„Zmiany powinny być wprowadzone w drodze ustawy, a nie rozporządzenia. Jeśli zapowiedzi się spełnią osoby na UoP do 12.800 zł nie stracą w stosunku do roku 2021. Jeśli podatnik straci, to w zeznaniu rocznym otrzyma od Urzędu Skarbowego zwrot. Sytuacja możliwa jest w dwóch scenariuszach: jeśli ktoś nie będzie stosował rozporządzenia na bieżąco, to w zeznaniu rocznym otrzyma zwrot. Jeśli natomiast się zastosujemy, nie będzie dopłat. Powstaje pytanie, co dalej? Co w latach następnych? Czy tak już będzie zawsze, czy w 2023 powrócimy do Polskiego Ładu w pełni i podatnicy stracą. Do tego Premier się nie odniósł”

– mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.