Czy prawo jazdy dla pracownika jest kosztem firmowym?


29 grudnia 2014 2 min. czytania

Powszechność użytkowania samochodu w firmie sprawia, że często można spotkać się z pytaniem –czy kurs prawa jazdy kat. B da się wrzucić w koszty? To temat tak popularny, że organy podatkowe wydały już wiele interpretacji, które go dotyczą. Niestety przedsiębiorcy nie mogą tu liczyć na przychylność urzędników.

Prawo jazdy nie może być kosztem, żadne argumenty nie są wystarczające

Samochód w firmie to dziś właściwie codzienności. Przedsiębiorcy używają go na dojazdy do pracy, na spotkania z klientem, czy do przewożenia towaru. Zastosowań jest oczywiście o wiele więcej.

Tak ścisły związek auta z prowadzoną działalnością sprawia, że opcja zaliczenia do kosztów wydatków związanych z kursem prawa jazdy oraz egzaminem mogłaby wydawać się oczywistością. W rzeczywistości wcale jednak tak nie jest.

Prawo do rozliczenia wydatków na prawo jazdy kat. B praktycznie zawsze kwestionują urzędnicy. Niezależnie od tego, jakie argumenty we wniosku o indywidualną interpretację podatkową podają przedsiębiorcy. I pomimo faktu, że taki wydatek nie jest odgórnie wykluczony z kosztów uzyskania przychodów.

Organy podatkowe ucinają jakąkolwiek dyskusję stwierdzając, że „prawko” zawsze będzie wykorzystywane w celach prywatnych.

Kurs dla pracownika w kosztach – kiedy to możliwe?

Ze zdecydowanie mniej kategorycznymi sądami można spotkać się w kontekście prawa jazdy dla pracownika. Często interpretacje wskazują na możliwość jego rozliczenia przez pracodawcę. Konieczne jest jednak, żeby wydatek związany z kształceniem zatrudnionego był niezbędny w kontekście jego obowiązków.

Z pewnością tak nie będzie w przypadku asystentki, która nie opuszcza siedziby firmy. Urzędnicy z pewnością założą, że zdobyte umiejętności kierowania samochodem zostaną wykorzystane wyłącznie prywatnie.

„Prawko” na ciężarówkę – to już bardziej prawdopodobne

Sam przedsiębiorca również ma pewne szanse na zaliczenie do kosztów kursu prawa jazdy. Odnosi się to jednak do mniej popularnych kategorii, np. C lub D. Tutaj możliwość wykorzystania zdobytych kwalifikacji w celach nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest zdecydowanie bardziej ograniczona.

Prawo jazdy na ciężarówkę

Przedsiębiorca może więc starać się o rozliczenie w kosztach prawa jazdy na ciężarówkę, czy kursu na operatora maszyny budowlanej. Oczywiście umiejętność prowadzenia takiego pojazdu musi być uzasadniona z punktu widzenia firmy.

Chcesz trafnie rozliczać koszty?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu