Pracodawca musi skierować na badania kontrolne pracownicę, która wraca z urlopu macierzyńskiego


22 stycznia 2018 1 min. czytania

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim u danego pracodawcy. Wraca z tego urlopu do pracy i pojawia się pytanie, jakie powinny zostać wykonane badania lekarskie po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Badania lekarskie po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Badania lekarskie po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Badania lekarskie na które kieruje pracodawca pracownika wykonywane są w celu ustalenia, czy pracownik jest zdolny do pracy.

Badania okresowe

Jeśli w czasie przebywania pracownicy na urlopie macierzyńskim upłynie termin ważności badań okresowych, to oczywiście trzeba skierować ją na badania przed ponownym powrotem do pracy. Gdy badanie te nadal będą ważne, to nie ma konieczności ponawiania ich zaraz po powrocie, a dopiero w terminie określonym w zaświadczeniu.

Badania kontrolne

Dość częsta jest sytuacja, że kobiety nie pracują do samego dnia porodu, a ze względu na stan zdrowia, przebywają na zwolnieniu. Jeśli taka niezdolność przypadająca na okres ciąży trwała dłużej niż 30 dni, pracownica podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Skierowanie na badania przekazywane jest pracownicy po wykorzystaniu urlopów (także wychowawczego, jeśli pracownica się na niego zdecyduje) i przed dniem powrotu do pracy lub najpóźniej z tym dniu, ale przed rozpoczęciem pracy.

Może zdarzyć się, że badania okresowe zbiegną się w czasie z badaniami kontrolnymi.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu