Jakie są obowiązki e-izby dla e-commerce i które firmy zrzesza?

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem w Internecie stworzą Izbę Gospodarki Elektronicznej. W ten sposób chcą promować przepisy prawne, które będą korzystne dla firm działających w sektorze e-commerce oraz ich klientów.

Założycielami e-Izby są największe polskie firmy oferujące produkty i usługi online, m.in.: Allegro, Empik.com, Merlin, porównywarki cenowe Nokaut i Skąpiec oraz operatorzy płatności internetowych, jak PayU lub dotpay. Otwarcie e-Izby planowane jest na początek tego roku. Realizacją projektu zajmuje się Fundacja Rozwoju Gospodarki Elektronicznej.

Czym będzie zajmować się e-Izba?

Przedsiębiorcy działający w sektorze e-commerce chcą opracować przepisy prawne, które równocześnie uwzględniałyby interesy przedsiębiorców, konsumentów i państwa. Osoby zrzeszone w e-Izbie będą mogły uczestniczyć w branżowych szkoleniach oraz panelach dyskusyjnych. W planach są także badania rynku e-commerce. Firmy zajmujące się handlem w Internecie będą mogły starać się o certyfikat jakości przyznawany przez e-Izbę. Jak na razie brak informacji o tym, jakie warunki należałoby spełnić, aby go otrzymać.

Co więcej, Izba Gospodarki Elektronicznej będzie wspierać właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Mogliby oni skorzystać ze wskazówek i rad firm, które już od kilku lat prężnie działają w środowisku internetowym. E-Izba planuje także współpracę z firmami i organizacjami europejskimi, które są związane z sektorem e-commerce.

Jak zostać członkiem e-Izby?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zostać członkami e-Izby, powinni zapisać się do Klubu e-Gospodarki. Mogą do niego przystąpić m.in. właściciele firm działających w sektorze e-commerce oraz osoby, które dopiero planują uruchomić sklep w Internecie. Członkostwo w klubie jest bezpłatne.

Rynek e-commerce w Polsce

Polski e-handel jest najszybciej rozwijającym się rynkiem tego typu w Europie. Według prognoz, w 2012 r. Polacy wydali na internetowe zakupy blisko 5,6 mld euro. Jednak nasz kraj wciąż wypada słabo w porównaniu do europejskich liderów – np. Francji.

Więcej informacji na temat projektu e-Izba znajdziecie na stronie www.ecommercepolska.pl.

Co myślicie o tej inicjatywie? Podzielcie się swoimi opiniami!