Równowaga podatkowa w Polsce jest przez polskich podatników oceniana bardzo źle. Według badań firmy Deloitte, połowa respondentów uznała, że niestabilność systemu i częste zmiany w prawie źle wpływają na prowadzenie biznesu. Ale jak naprawić system, jeśli nie można go zmieniać?

Firma Deloitte przebadała 24 kraje tzw. EMEA (Europe, the Middle East and Africa – kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki). Ogólnie w przebadanych krajach nie jest jednak źle, ponieważ 65 proc. badanych firm określiło relacje z „władzami podatkowymi” jako dobre. Jednak 15% podatników z krajów takich jak Austria, Włochy, Polska, Rumunia i Rosja, określiło relacje z władzami jako złe lub bardzo złe.

Ogólnie, respondenci uznali, że niepewność podatkowa to czynnik bardzo zły dla biznesu. Zwłaszcza podatnicy na Węgrzech, w Kenii, w Polsce, w Portugalii i Rumunii szczególnie mocno odczuwają tę kwestię. 1/3 respondentów wskazuje, że niestabilność potęgują częste zmiany w prawie. Kolejne istotne czynniki, to długość trwania postępowania podatkowego oraz zmienność praktyki orzeczniczej.

Największą stabilnością podatkową może poszczycić się Szwajcaria. Docenia ją 80 proc. podatników mieszkających w tym kraju.

Co ciekawe, zdaniem Tomasza Sieka z Deloitte, o niestabilności systemu podatkowego świadczy także częstotliwość ubiegania się o tzw. interpretację indywidualną.

67% polskich przedsiębiorców przyznało, że w ciągu ostatniego roku kilkakrotnie występowało o interpretację indywidualną. Dla porównania, w Niemczech tylko 13%.

Czy tendencja do częstego zmieniania prawa podatkowego w Polsce zmieni się? Chyba nic na to nie wskazuje, z uwagi na już zapowiedziane zmiany, ot choćby dotyczące VAT.

Przy okazji można zaobserwować pewien paradoks – jeśli polskie prawo podatkowe nie jest idealne, to jak ma się stać idealne skoro nie będzie zmieniane?

źródło: wnp.pl