Podatek handlowy – zakwestionowany przez KE


20 września 2016 1 min. czytania

Komisja Europejska nie zgadza się na wprowadzenie podatku detalicznego w takiej formie, w jakie obowiązuje od 1 września. Pobór podatku zostanie zawieszony.

W poprzednim artykule informowałam o ustawie, która nakłada na niektórych sprzedawców detalicznych dodatkowe obowiązki dokumentacyjne i kolejny podatek. Dzisiaj Ministerstwo Finansów ogłosiło, że pobór podatku w obecnym kształcie zostanie zawieszony. Jednocześnie resort informuje, że po zmianach będzie on obowiązywała od 1 stycznia 2017 rok. W tym roku do budżetu państwa nie wpłyną środki z tego tytułu. Pojawiają się też głosy, że podatek zostanie wycofany lub będzie obowiązywać jedna stawka. W najbliższym czasie przekonamy się o tym, jakie zmiany zostaną wprowadzone.

podatek handlowy zakwestionowany przez KE

Ponadto Minister Finansów poinformował o tym, iż :

Polska nie poznała jeszcze treści decyzji Komisji Europejskiej z poniedziałku. Prawdopodobnie otrzymamy ją dziś lub jutro. Dopiero zapoznanie się z tym dokumentem pozwoli odnieść się do przesłanek drugiego elementu, czyli nakazu zawieszenia stosowania podatku.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie wprowadzonego przez Polskę podatku handlowego. Ma wątpliwości między innymi, co do progresywnego podatku, który zdaniem komisji daje przywilej mniejszym przedsiębiorcom. Jeden z urzędników KE powiedział o tym, że mniejsze podatki dla mniejszych firm, to pomoc państwa, która zaburza zdrową konkurencji i jest niedozwolona unijnym prawem. Ten sposób różnicowania podmiotów gospodarczych jest tak samo niezgodny z prawem, jak ten na Węgrzech zakwestionowany w lipcu.

Polska po otrzymaniu decyzji komisji może się odwołać, jednak do czasu wydania decyzji ostatecznej musi stosować się do zalecenia KE i nie pobierać podatku.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu