Być może pamiętacie dyskusję, która rozgorzała po naszym artykule na temat zmian w wystawianiu faktur w 2013 roku. Pomimo braku obowiązku zamieszczania adnotacji o oryginale i kopii, część  użytkowników optowała za taką funkcją. W wyniku dyskusji na blogu, wprowadziliśmy ją – teraz każdy z Was może zdecydować, czy chce oznaczać faktury jako oryginał i kopia, czy nie.

Przedsiębiorca musi wystawiać faktury w dwóch egzemplarzach

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek wystawić faktury w dwóch egzemplarzach – jeden otrzymuje klient, a drugi zatrzymuje przedsiębiorca. Do końca 2010 r. właściciele firm musieli przekazywać nabywcy fakturę z oznaczeniem „oryginał”, zaś sami zatrzymywali „kopię”. Klient mógł odliczyć podatek VAT tylko na podstawie oryginału faktury. Sprzedawca musiał więc za każdym razem upewniać się, czy wysyła klientowi odpowiednią wersję dokumentu.

Dwa lata temu Ministerstwo Finansów uprościło przepisy pod tym względem. Od stycznia 2011 r. nie trzeba już umieszczać na fakturach adnotacji o oryginale i kopii, choć wciąż niezbędne są dwa egzemplarze. Ten przepis został podtrzymany przez Rozporządzenie ministra finansów, które weszło w życie wraz z początkiem 2013 r.

Ułatwienia w fakturowaniu

Brak konieczności oznaczania faktur jako oryginał i kopia jest jednym z udogodnień, które miały uprościć przedsiębiorcom pracę. Zapewne jednak może się zdarzyć, że klienci są przyzwyczajeni do starych przepisów i wymagają wystawiania faktur z adnotacjami o oryginale i kopii. Przedsiębiorcom nie pozostaje nic innego, jak dostosować się do wymagań swoich klientów. Niewykluczone, że sytuacja może wyglądać podobnie w przypadku wprowadzonych z początkiem 2013 r. faktur uproszczonych.

Jak oznaczyć fakturę jako oryginał/kopia w aplikacji inFakt?

Wspomnianą funkcję wyboru oznaczeń „oryginał” i „kopia” na fakturach wystawianych w inFakcie można uruchomić bardzo prosto.

Aby tego dokonać wykonajcie po kolei następujące kroki:

  • Zalogujcie się na Wasze konta.
  • Kliknijcie w zakładkę „Ustawienia”, która znajduje się w górnym menu.
  • W sekcji „Faktury” wybierzcie „Oznaczenia Oryginał/Kopia”.
  • Zdecydujcie, czy aplikacja ma przywrócić domyślne oznaczenia faktur jako oryginał lub kopia.
  • Kliknijcie „Zapisz”.

Zrzut ekranu 2018-03-27 o 11.39.35

 

Pamiętajcie, że w każdym momencie możecie powrócić do wcześniejszych ustawień.

Co sądzicie o oznaczaniu faktur jako „oryginał” i „kopia”? Potrzebne? Czekamy na komentarze :)