Register modal

Przedsiębiorca, który używa w swojej firmie samochodu, musi złożyć do końca marca wykaz o zakresie korzystania ze środowiska. W praktyce rzadko wiąże się to z obowiązkiem uiszczenia opłaty środowiskowej.

Na czym polega korzystanie ze środowiska?

Opłata środowiskowa jest pobierana za korzystanie ze środowiska, czyli:

  • wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza (silniki spalinowe),
  • pobór wód,
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi (ścieki przemysłowe),
  • składowanie odpadów.

Przedsiębiorca, który wykorzystuje do swojej działalności gospodarczej samochód, pobiera wodę na potrzeby produkcyjne lub posiada kotłownię, musi złożyć sprawozdanie. Ma na to czas do 31 marca br. za poprzedni rok.

Dotyczy to zarówno sytuacji, w której firma ma pojazd w środkach trwałych, jak i użytkowania auta prywatnego na podstawie kilometrówki.

Najistotniejszy jest fakt posiadania faktur na zakup paliwa, ponieważ to one podlegają szczegółowemu zliczeniu i uwzględnieniu w wykazie.

Wykaz należy złożyć w urzędzie marszałkowskim

Wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości należnych opłat należy złożyć w urzędzie marszałkowskim do 31 marca 2016 za rok poprzedni.

Dawniej przedsiębiorca składał sprawozdanie dwa razy w ciągu roku – osobno za I półrocze i II półrocze. Ewidencję przekazywano także do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Na szczęście procedura ta została uproszczona. Obecnie to urząd marszałkowski odpowiada za przekazanie wykazu do pozostałych jednostek.

Zmiany w opłacie środowiskowej

Opłata środowiskowa jest zobowiązaniem podatkowym

Przedsiębiorca może być zobowiązany do zapłaty opłaty środowiskowej. Jest to konieczne dopiero wtedy, gdy opłata przekracza 800 zł. Obowiązek jej wyliczenia i uiszczenia leży po stronie przedsiębiorcy.

Czasami trzeba skorzystać z przeliczników

Gdzie przedsiębiorca znajdzie informacje o stawkach oraz aktualne formularze? Dane te są zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Dwie najczęściej stosowane stawki wynoszą – podobnie jak w poprzednim roku:

  • odprowadzenie pyłów lub gazów do powietrza – 388,64 zł/kg
  • umieszczenie odpadów na składowisku – 284,71 zł/Mg.

Obliczenie opłaty związanej z wykorzystaniem środowiska może sprawić spory kłopot. Niezbędna jest tutaj wiedza, ile i jakie szkodliwe substancje zostały wyemitowane przez dane urządzenie.

Termin uiszczenia opłaty mija 31 marca. Należy przy tym wiedzieć, że nawet, jeśli opłata środowiskowa jest niższa niż 800 zł i nie trzeba jej uregulować, samo sprawozdanie musi trafić do urzędu marszałkowskiego.

Księgowi inFaktu pomogą w rozliczeniach

W przypadku Klientów Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego deklarację mogą przygotować dedykowani księgowi – na życzenie Klienta. Wykonają wszystkie niezbędne czynności, do kórych zalicza się m.in. przegląd faktur za paliwo i obliczą kwotę zobowiązania.

Wiąże się to z opłatą za usługę dodatkową w wysokości 150 zł netto. Deklarację można także wypełnić samodzielnie, załączamy potrzebny formularz:

Opłata środowiskowa za 2015

Jeśli obawiasz się samodzielnego wykonania wykazu korzystania ze środowiska, możesz zdać się na profesjonalistów. Dołącz do inFaktu i uniknij problemów związanych z firmowymi rozliczeniami.

Nasi księgowi czekają na Twoje pytania – wystarczy zadzwonić, wysłać e-mail albo zadać pytanie na czacie.

Chcesz rozliczać działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Wystaw testową e-fakturę w inFakcie online lub w aplikacji inFakt na smartfon. Zajmie Ci to minutę.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – dopasujemy księgową lub księgowego do potrzeb Twojej firmy.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Sprawdź swoją wiedzę na temat:

Opłata środowiskowa - wykaz i opłata do 31 marca!

Przedsiębiorcy korzystający z pojazdów osobowych są zobowiązani do przygotowywania zeznania środowiskowego?

Prawidłowo ! Błędnie

Jeżeli wyliczona opłata w zeznaniu nie przekracza 800 zł, przedsiębiorca nie ma obowiązku do jej zapłacenia?

Prawidłowo ! Błędnie

Termin zapłaty opłaty środowiskowej mija 31 marca rok kolejnego, za który jest należna?

Prawidłowo ! Błędnie