Jeśli posiadasz firmowy samochód lub odprowadzasz ścieki jesteś zobligowany do złożenia wykazu o zakresie korzystania ze środowiska. Może się to wiązać z koniecznością uiszczenia opłaty środowiskowej. Zarówno termin złożenia wykazu, jak i ewentualnej zapłaty mija 31 marca 2015 r.

Kiedy przedsiębiorca korzysta ze środowiska?

Jak sama nazwa wskazuje opłata środowiskowa pobierana jest za korzystanie ze środowiska. Należy przez to rozumieć:

  • wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
  • pobór wód,
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • składowanie odpadów.

Tym samym jeśli przedsiębiorca używa samochodu, pobiera wodę na potrzeby produkcyjne, czy posiada kotłownię musi się rozliczać z wykorzystania środowiska. Podstawowym obowiązkiem w tej kwestii jest złożenie wykazu o jego zakresie.

Poza złożeniem ewidencji konieczna może okazać się opłata środowiskowa

Wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości należnych opłat należy złożyć w urzędzie marszałkowskim do 31 marca 2015 r. za rok poprzedni. Jeszcze w 2012 r. przedsiębiorca składał takie sprawozdanie dwukrotnie w ciągu roku – do 31 lipca za I półrocze oraz do 31 stycznia za II półrocze. Co więcej taką ewidencję przekazywało się również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Jak więc widać cała procedura została uproszczona i obecnie wykaz trafia tylko do urzędu marszałkowskiego. Jego obowiązkiem jest przekazanie ewidencji pozostałym urzędom. Przedsiębiorca może być również zobligowany do zapłaty opłaty środowiskowej jeśli taki fakt wynika ze złożonego wykazu. Jest to konieczne, gdy opłata przekracza 800 zł za cały ubiegły rok. Należy pamiętać, że to przedsiębiorca ma obowiązek wyliczenia opłaty we własnym zakresie i jej ewentualną wpłatę na konto właściwego urzędu marszałkowskiego.

Czasami trzeba skorzystać z przeliczników

Wszelkie niezbędne formularze, a także pełną listę stawek za wykorzystanie środowiska można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Stawki zostały określone w obwieszczeniu ministra środowiska z dnia 11 sierpnia 2014 r. Przykładowo za:

  • odprowadzenie pyłów lub gazów do powietrza należy uiścić opłatę 388,64 zł/kg,
  • pobór wody podziemnej należy zapłacić 4,23 zł/m 3,
  • umieszczenie odpadów na składowisku trzeba zapłacić 284,71 zł/Mg.

W sporej liczbie wypadków wyliczenie opłaty związanej z wykorzystaniem środowiska może nastręczać sporych problemów. Konieczna może bowiem okazać się choćby wiedza ile i jakich konkretnie szkodliwych substancji wyemitowało dane urządzenie.

Czasami trzeba skorzystać z przeliczników

Ostateczny termin opłaty środowiskowej tak jak w przypadku składania ewidencji mija 31 marca. Należy przy tym wiedzieć, że nawet, gdy opłata środowiskowa okaże się niższa niż 800 zł i nie trzeba będzie jej płacić, przedsiębiorca nadal zobowiązany jest do przesłania sprawozdania, w którym musi wykazać, w jakim stopniu korzystał ze środowiska.

Księgowi inFakt doradzą w firmowych rozliczeniach

W przypadku Klientów korzystających z księgowości w inFakcie deklarację na życzenie Klienta mogą przygotować ich osobiści księgowi i wykonać wszystkie potrzebne czynności (m.in. przegląd faktur za paliwo) i obliczenia, wiąże się to wówczas z opłatą za usługę dodatkową w wysokości 150 zł netto. Deklarację można oczywiście także wypełnić samodzielnie, załączamy potrzebny formularz:

Opłata srodowiskowa_formularz

Nie jesteś przekonany czy prawidłowo rozliczasz wykorzystanie środowiska? Zdaj się w tym temacie na profesjonalistów. Dołącz do inFaktu i uniknij problemów związanych z firmowymi rozliczeniami. Nasi księgowi czekają na Twoje pytania – wystarczy zadzwonić, wysłać e-maila, czy zadać pytanie na czacie lub forum. Co więcej wybierając inFakt:

  • testujesz księgowości online przez 30 dni za darmo,
  • otrzymujesz przydatny newsletter, który porusza istotne dla przedsiębiorcy kwestie,
  • masz dostęp do firmowych rozliczeń 24h/dobę – wystarczy, że masz dostęp do Internetu.

Nie czekaj dłużej – załóż darmowe konto i ciesz się pełnym zaufaniem do rozliczeń swojej firmy ;)