Jaki jest limit odsetek podatkowych, których nie ma obowiązku płacić?

Przedsiębiorca który nie dopełni zobowiązań względem fiskusa naraża się na różnorakie konsekwencje. Przede wszystkim może zostać zobligowany do zapłaty odsetek naliczonych w związku z nieuregulowanym podatkiem. Taki obowiązek nie istnieje jeśli zobowiązania nie przekraczają konkretnej kwoty.

Jak postąpić przy wpłacie niewłaściwej kwoty?

Choć podstawową zasadą odnosząca się do firmowych rozliczeń jest by opłacać je w ustalonej wysokości i narzuconym odgórnie terminie to o pomyłkę wcale nie trudno. Błąd w kontekście składek ZUS, zaliczki na podatek dochodowy, VAT-u czy innego zobowiązania wobec państwa może zdarzyć się każdemu przedsiębiorcy. Powodu do paniki z reguły nie ma.

Jeśli przedsiębiorca wpłacił zbyt dużo pieniędzy to zazwyczaj czeka go oczekiwanie na zwrot (niekiedy dość długie) albo też może zaliczyć nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (co wymaga dopilnowania pewnych formalności). A jak to wygląda w przypadku przekroczenia terminu płatności bądź uiszczenia zbyt niskiej kwoty?

uwaga

Najlepiej brakującą sumę wpłacić od razu po stwierdzeniu nieprawidłowości. Nie warto czekać aż to urząd skarbowy upomni się o zaległość.

Uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa może się wiązać z koniecznością zapłaty odsetek. Liczone są od momentu, w którym podatek miał być pierwotnie zapłacony do dnia zapłaty. Wyliczając odsetki od zaległości podatkowych najlepiej skorzystać z kalkulatorów dostępnych są w Internecie. Trzeba jednak wiedzieć, że niekiedy zapłata odsetek nie jest w ogóle konieczna (chociaż tak naprawdę wystąpiły).

Brak zapłaty jeśli odsetki od zaległego podatku jeśli nie przekraczają 8,70 zł

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca nie musi płacić odsetek od zaległości podatkowych jeśli ich wysokość nie przekracza 8,70 zł. Skąd taka liczba? Otóż to trzykrotność opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za „traktowanie przesyłki listownej jako poleconej”. Aktualnie ta kwota wynosi 2,90 zł.

Jako że jeszcze na początku 2014 r. wysokość tej opłaty była ustalona na poziomie 2,20 zł to nie zachodziła konieczność płacenia odsetek niższych niż 6,60. Poczta Polska od 1 lutego zmieniła jednak cennik swoich usług, co sprawiło, że nie trzeba się przejmować trochę wyższymi zobowiązaniami.

Warto przy tym pamiętać, że konkretną wartość kwoty odsetek zaokrągla się do pełnych złotych. W praktyce polega to na tym, że kwoty do 50 gr pomija się, a 50 gr i więcej zaokrąglane są w górę. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zobowiązań, które przekraczają 8,70 zł.

Masz pytania związane z prowadzeniem firmy? Załóż konto w inFakt

  • Dzwoń lub pisz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz
  • Otrzymuje regularnie przydatny newsletter
  • Testuj fakturowanie i księgowość online

Załóż konto!