Jak złożyć wniosek o odroczenie płatności ZUS? Czy mogą z tego skorzystać przedsiębiorcy zalegający z ZUS?


7 kwietnia 2020 1 min. czytania

Przedsiębiorcom, którym nie przysługuje możliwość zwolnienia z obowiązku płatności ZUS, wciąż pozostaje opcja na odroczenie płatności za składki. Zobaczcie, jak wyglądają szczegóły:

  • Odroczenie płatności składek jest możliwe na 3 miesiące za okres od lutego do kwietnia
  • Jeśli miałeś już wcześniej zawartą umowę z ZUS, a termin na płatność składek w pełni, bądź w ratach przypadał na okres marzec-maj, terminy te mogą zostać wydłużone o 3 miesiące.

ZUS udostępnił uproszczony wniosek ZUS-EOP. Można go złożyć online na stronie PUE ZUS, tradycyjnie w placówkach ZUS lub też wysłać pocztą.

Kiedy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, prześle do przedsiębiorcy umowę na wskazany adres (pocztą, bądź na e-mail). Po otrzymaniu takiej umowy, przedsiębiorca musi ją podpisać i odesłać do ZUS. Może przekazać ją w placówce lub wysłać pocztą do swojego oddziału. Jeśli przedsiębiorca wyśle taką umowę mailem, będzie musiał przekazać oryginał dokumentu najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia zakończenia stanu epidemii.

Jeśli nie jesteś pewny, czy przysługuje Ci możliwość zwolnienia z obowiązku płatności składek ZUS, wypełnij krótki test.