Odliczenie VAT od faktury wystawionej w Krajowym Systemie e-Faktur

Paulina Włodarczyk

Krajowy System e-Faktur (KSeF) przyniesie duże zmiany dla sprzedawców. Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur to również pewna rewolucja dla nabywcy, który musi zmienić przyzwyczajenia związane z odliczaniem podatku VAT od faktur zakupowych. 

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Odliczenie VAT od faktury wystawionej w Krajowym Systemie e-Faktur

Jako przedsiębiorca masz prawo do odliczenia podatku VAT z  faktury, która dokumentuje zakup pod warunkiem, że

  • powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy
  • nabyte towary lub usługi będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej

Odliczenie VAT – o czym pamiętać

Podatek możesz odliczyć, dopiero gdy otrzymasz fakturę od sprzedawcy. Jest to szczególnie istotne w kontekście faktur ustrukturyzowanych. Pamiętaj, że zgodnie z nowymi przepisami fakturę uznaje się za wystawioną dopiero w momencie jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur. Dla nabywcy natomiast jest istotne kiedy został nadany fakturze numer Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Nadanie numeru KSeF oznacza, że otrzymujesz fakturę i od daty jej otrzymania masz prawo do odliczenia podatku VAT.  

box-icon

Przykład

Pan Tomasz kupił komputer od sprzedawcy Alfa 30 sierpnia. Dostawca wystawił fakturę sprzedaży w swoim programie 31 sierpnia, jednak do KSeF przesłał ją dopiero 1 września, i tego samego dnia został nadany nr KSeF. W takim przypadku Pan Tomasz, pomimo tego, że zakup miał miejsce w sierpniu, odlicza VAT nie wcześniej niż we wrześniu.

Jeżeli nie odliczysz VAT w miesiącu lub kwartale otrzymania faktury, możesz dokonać odliczenia w kolejnych okresach.

  • Gdy rozliczasz się miesięcznie, to masz na to jeszcz trzy kolejne miesiące na rozliczenie 
  • Gdy rozliczasz się kwartalnie, to masz na to jeszcze dwa kolejne kwartały na rozliczenie 

Sprawne wprowadzenie zmian związanych z Krajowym Systemem e-Faktur to spore wyzwanie. Odpowiednia wiedza i korzystanie z systemów, które jak inFakt mają pełną integrację z KSeF, ułatwi przyzwyczajenie się do nowego systemu. Pozwoli ci to uniknąć wielu błędów podczas wystawiania faktur.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.