Nowy widok faktur: faktura korygująca


3 listopada 2015 2 min. czytania

Czasami zdarza się, że na wystawionej fakturze pojawi się błąd związany z wpisanymi danymi. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest wówczas wystawienie faktury korygującej. Jak to zrobić? Najlepiej w nowym formularzu inFakt!

Zmiany w sekcji Przychody

Niedawno informowaliśmy o zmianach wprowadzonych w sekcji Przychodów. Prace związane z modernizacją objęły produkty, klientów oraz podgląd faktury. Kluczowym elementem było również uproszczenie wystawiania faktur. Na początek udostępniliśmy formularz do wystawiania standardowej faktury oraz proformy. Teraz w nowym widoku możliwe jest również wystawienie faktury korygującej.

korekta_blog

Faktura korygująca – kiedy należy ją wystawić?

Fakturę korygującą wystawiamy, gdy błąd pojawi się w danych, które mają wpływ na wysokość podatku płaconego przez strony umowy sprzedaży. 

Przyczynami wystawienia faktury korygującej są m.in.:

  • udzielenie nabywcy rabatu po wystawieniu pierwotnej faktury,
  • zwrot sprzedawcy towaru,
  • zwrot zaliczki,
  • pomyłki w treści – cenie, stawce, kwocie podatku itp.,
  • podwyższenie ceny po wystawieniu faktury pierwotnej.

Fakturę korygującą można także wystawić w celu zmiany danych firmy, daty czy numeru faktury, a więc tych informacji, do których stosuje się notę korygującą. Bardzo ważne jest, aby na fakturze korygującej wskazać przyczynę jej wystawienia. 

Nowa faktura korygująca w inFakt

Celem zmian wprowadzonych w fakturach było uproszczenie korzystania z formularza i nadanie mu przejrzystości. Podobnie jak w przypadku standardowej faktury, formularz do wystawiania korekty posiada kilka nowych elementów, m.in:

  • rozwijane menu przy wyborze Klienta – zawierające widok trzech ostatnich klientów, wyszukiwarkę klientów oraz możliwość dodania nowej firmy,
  • możliwość schowania dodatkowych pól na fakturze – aby to zrobić, wystarczy kliknąć na ikonę ustawień przy nagłówkach pól i odklikać nieistotnie dla danej faktury elementy.

W sekcji do korekty danych wyróżniliśmy kolorem poszczególne elementy, dzięki czemu wyraźnie widać, jakie informacje znajdowały się na dokumencie przed korektą, a które zostały poprawione. Końcowe podsumowanie w czytelny sposób pokazuje wprowadzone zmiany.

korekta_porownanie

Faktura korygująca – przetestuj!

Aby korzystać z nowych formularzy do wystawiania faktur, wystarczy kliknąć w „Przełącz na nową wersję inFakt” w prawym górnym rogu aplikacji. Zachęcamy do testowania i dzielenia się w komentarzach opiniami o wprowadzonych zmianach.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu