Zwierzęta w kosztach firmowych


4 października 2015 3 min. czytania

Każdy ciężko pracujący przedsiębiorca zasługuje na odrobinę rozrywki. Połączymy dzisiaj wiedzę z humorem i zajmiemy się… kotem w działalności gospodarczej. Ba, dołączymy do tego nawet rybki!

Prawo do rozliczania firmowych wydatków dotyczy różnorodnych zakupów, w tym także… zwierząt. Czy taką możliwość ma przedsiębiorca prowadzący firmę we własnym mieszkaniu? Puśćmy wodze naszej ułańskiej fantazji i…

Zwierzę, które służy firmie…

Nie trzeba długo szukać, by wśród właścicieli firm znaleźć wielbicieli zwierząt. Sporo takich osób zastanawia się nad opcją ujęcia w kosztach wydatków związanych z ich zakupem czy utrzymaniem.

Urzędnicy nie powinni się sprzeciwić zaliczeniu do kosztów wyżywienia, opieki weterynaryjnej, szczepień czy szkoleń. Przedsiębiorca rozliczy więc wydatki związane z:

  • psem – jeśli ten będzie miał za zadanie pilnować posesji (rasa psa musi być adekwatna do zadań, więc zapomnijmy o pudelku)
  • koniem – kiedy prowadzi działalność w zakresie zooterapii
  • kotem – w przypadku, gdy ten będzie zwalczał gryzonie w magazynie lub… chronił księgozbiory przed zniszczeniem.

Nietypowe zadanie dla księgowego

Brzmi zabawnie, prawda? A jednak takie sytuacje mają miejsce i stanowią nieodłączny element życia gospodarczego. Jeszcze zabawniej staje się, jeśli dołączymy do tego informację o wykorzystywaniu kaczek do walki ze ślimakami na uprawach rolnych bądź dżdżownic użyźniających glebę.

Opcja rozliczenia kosztów generalnie istnieje w kontekście zwierząt pracujących, które wykorzystując swoje naturalne predyspozycje pomagają przy prowadzeniu firmy. Nie jest to jednak możliwe w odniesieniu do zwierząt hodowlanych (np. krowy, świnie). Zwierzę należy wprowadzić do… ewidencji środków trwałych jako inwentarz żywy.

Księgarnia, półki z książkami, książka

Rybki i ptaki ozdobne kosztami reprezentacji

Nie ujmiemy w kosztach wydatków na zwierzę, które służy wyłącznie podniesieniu prestiżu firmy wśród klientów czy kontrahentów. Ale gdyby założyć, że… stworzymy restaurację dla mam z dziećmi? Akwarium trafia do kosztów. Papugi szczerze odradzamy, w połączeniu z gwarem w dziecięcym wydaniu, mogłyby przyprawić o ból głowy. Hm, chyba że planujemy otworzyć w pobliżu aptekę z dużą ilością środków przeciwbólowych…

Firma w mieszkaniu – zachowajmy umiar…

Kłopotliwe może okazać się rozliczenie w firmie wydatków związanych ze zwierzęciem, jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Urzędnicy uznają, że służy ono, nazwijmy to, „celom prywatnym” (cokolwiek może to oznaczać).

Chcesz dodawać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon, dodaj koszt.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu