W maju przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Jej nowa wysokość obowiązuje od początku kwietnia. Na jaką oszczędność można liczyć?

Wysokość składki wypadkowej dla małej firmy zależy od… górnika

Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze zawsze płacą składkę wypadkową w stałej wysokości. Nie ma na nią wpływu branża w jakiej działają (tak jest w większych przedsiębiorstwach). W przypadku małych firm zryczałtowana stawka wynosi 50% stawki maksymalnej.

Co ciekawe ta stawka maksymalna każdorazowo dotyczy… górnictwa, bo to branża najbardziej narażona na zagrożenia w pracy. Tym samym wysokość składki na to ubezpieczenie zależy od ilości wypadków w polskich kopalniach. Wzrost ich liczby sprawia, że trzeba płacić wyższą składkę. I odwrotnie – mniej wypadków to niższe wpłaty.

Aktualnie mamy do czynienia z tą drugą sytuacją. W rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 12 marca 2015 r. najwyższa stopa procentowa ubezpieczenia (właśnie dla górnictwa) wynosi 3,60%, a nie jak dotychczas 3,86%.

Składka niższa, ale niewiele

Zgodnie z powyższym wysokość składki wypadkowej dla przedsiębiorców, którzy ubezpieczają nie więcej niż 9 osób, zmniejszyła się z 1,93% do 1,80% (połowa stawki maksymalnej). Jak przekłada się to na konkretne kwoty? Niestety obniżka tej składki jest nieznaczna.

Przedsiębiorcy na dużym ZUS-ie zapłacą składkę wypadkową niższą o 3,09 zł, a korzystający z preferencyjnych składek o 0,68 zł. W skali roku daje to oszczędność odpowiednio – 37,08 zł i 8,16 zł. Wspomniane rozporządzenie ma obowiązywać do 31 marca 2016 r.

Masz pytania związane z prowadzeniem firmy? Załóż konto w inFakt

  • Dzwoń lub pisz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz
  • Testuj fakturowanie i księgowość online

Załóż konto!