Nadpłata w ZUS? Należy się zwrot


12 sierpnia 2020 1 min. czytania

Przedsiębiorcy, którzy do 30 czerwca złożyli wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS zostaną zwolnieni nawet jeśli posiadali nadpłatę w ZUS.

Początkowo przepisy o Tarczy Antykryzysowej interpretowane były przez ZUS na niekorzyść przedsiębiorców, którzy posiadali nadpłatę. Okazywało się bowiem, że nadpłata zaliczana była na poczet nieopłaconych składek, co w efekcie blokowało możliwość skorzystania ze zwolnienia.

24 lipca 2020 r. Sejm uchwalił ustawę, która zmienia te postanowienia (druk 430). Ustawa została przekazana do Senatu, a następnie trafi do podpisu Prezydenta. W życie wejdzie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

140 tys. przedsiębiorców odzyska pieniądze

Szacuje się, że 140 tys. płatników skorzysta z tej zmiany w prawie i odzyska nadpłacone składki ZUS. Wszystko za sprawą Rzecznika MŚP, który 17 czerwca na prośbę doradców podatkowych zwrócił się do Prezes ZUS – pani prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej.

Wg Rzecznika MŚP praktyka, którą stosował ZUS w zaliczaniu nadpłaconych składek ZUS, bez informowania płatników, jest nieprawidłowa i narusza prawa przedsiębiorców.

ZUS poinformował, że wnioski zostaną rozpatrzone jeszcze raz, bez konieczności składania ich ponownie.

Księgowość online bez wychodzenia z domu