Faktura proforma jest jednym z najczęściej pojawiających się w polskich firmach dokumentów. Może ona sprawiać problemy niektórym początkującym przedsiębiorcom, niewtajemniczonym jeszcze w arkana księgowości. Wyjaśniamy, jak wygląda odliczenie VAT po otrzymaniu zagadkowego dokumentu. 

Co przepisy mówią o proformie?

Przedsiębiorca, któremu zostanie dostarczona faktura proforma, nie może odliczyć uwzględnionego na niej VAT-u. Dokument ten nie stanowi także podstawy do rozliczenia kosztu i pomniejszenia podatku PIT. Dlaczego? Faktura proforma nie jest oficjalnym dokumentem księgowym i nie figuruje w przepisach podatkowych.

Kiedy mogę odliczyć VAT?

Do skorzystania z odliczenia VAT konieczne jest posiadanie faktury potwierdzającej zapłatę bądź sprzedaż towaru (usługi).  Faktura proforma jest prostu formą reklamy. Jej podstawowym zadaniem jest poinformowanie klienta o cenie, zakresie transakcji oraz o tym, jak będzie wyglądała faktura właściwa (zazwyczaj oba te dokumenty posiadają bardzo zbliżone do siebie elementy).

Proforma obowiązkiem sprzedawcy?

Proformę możemy traktować jako ofertę zawarcia umowy sprzedaży towaru lub świadczenia usług. To jednak, czy zostanie wystawiona, zależy tylko i wyłącznie od sprzedawcy – nie obligują go do tego żadne przepisy.

Chcesz wiedzieć więcej o 3 podstawowych rodzajach faktur? Sprawdź w tym artykule.

Chcesz rozliczać VAT online w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.