Lekarze i prawnicy ponownie bez kas fiskalnych


19 października 2016 2 min. czytania

Już od 1 stycznia 2017 r. zaostrzeniu ulegną zasady stosowania zwolnień z kas rejestrujących. Obowiązkowe przede wszystkim stanie się upoważnienie organów podatkowych do kontroli rachunków bankowych u osób stosujących zwolnienie z kas w związku z obrotem realizowanym poprzez rachunki bankowe oraz SKOKi. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Przypomnijmy, że w zeszłym roku prawo do zwolnienia z kas fiskalnych straciło wielu przedsiębiorców. Osoby świadczące usługi kosmetyczne oraz fryzjerskie, lekarskie, prawnicze czy osoby prowadzące usługi gastronomiczne obecnie muszą wystawiać paragony bez względu na to ile zarabiają i nie przysługuje im zwolnienie do 20 000 złotych obrotów rocznie. Paragony muszą wystawiać nawet wtedy, gdy pieniądze za wykonaną usługę wpłyną na konto bankowe.
Lekarze i prawnicy ponownie bez kas fiskalnych
Od 2017 r. Ministerstwo Finansów planuje przywrócenie zwolnienia z obowiązku wystawiania paragonów w zakresie świadczonych usług przez lekarzy, lekarzy dentystów, usług prawniczych oraz doradztwa podatkowego. Warunkiem likwidacji kas jest propozycja, aby otrzymywali oni pieniądze od Klientów na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła oraz jeśli podatnik dokona stosownego upoważnienia.
Po zmianach lekarze, lekarze dentyści, prawnicy oraz osoby świadczące usługi doradztwa podatkowego będą musieli używać kas fiskalnych tylko wtedy, gdy zapłatę od osób fizycznych przyjmą w gotówce.
Wprowadzone zwolnienie zapewne uprości życie wielu przedsiębiorcom, zwłaszcza tym wchodzącym do zawodu bądź wykonującym usługi jedynie dla osób fizycznych w niewielkim zakresie.
Rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. i obowiązywać przez jeden rok.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu