Kto jest zobowiązany do wystawiania faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur

Szymon Ceran

Najpóźniej od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy przeniosą fakturowanie do Krajowego Systemu e-Faktur. Kto będzie miał obowiązek korzystać z systemu, a kto będzie z niej zwolniony?

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Większość przedsiębiorców obejmie obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jednak będą wyjątki! Ustawodawca wymienił podmioty, które mimo obowiązku nie będą musiały takich faktur wystawiać. Nie zwolni ich to jednak z obowiązku wystawiania tradycyjnych faktur w formie elektronicznej lub papierowej. 

Kto nie musi wystawiać faktur w Krajowym Systemie e-Faktur?

Podmioty, które nie podlegają obowiązkowi wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

  • firmy zagraniczne, które nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, uczestniczącego w dostawie towarów lub świadczeniu usług będą mogły wystawiać faktury ustrukturyzowane na zasadzie dobrowolności
  • podatnicy wystawiający faktury w procedurze OSS oraz IOSS, będą zwolnieni, ale tylko w przypadku faktur wystawianych za pośrednictwem tych procedur
  • osoby korzystające ze szczególnej procedury świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób
  • podatnicy wystawiający faktury na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C)
  • podmioty świadczące usługi przejazdu płatnymi autostradami oraz przewoźnicy m.in. kolejowi, autobusowi czy lotniczy, którzy wystawiają fakturę w formie biletu jednorazowego
box-icon

Ważne

Faktury wystawione za pośrednictwem inFaktu zostaną wysyłane do Krajowego Systemu e-Faktur, z którym inFakt jest w pełni zintegrowany.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to kolejna duża zmiana, która dotknie prawie wszystkich przedsiębiorców. Zdecydowanie najbardziej odczują to ci, którzy wystawiają faktury w formie papierowej, lub za pośrednictwem programów, które nie są zintegrowane z KSeF. Dlatego warto postawić na te programy, które umożliwią przejście do Krajowego Systemu e-Faktur w sposób bezstresowy i pozwolą uniknąć zbędnych komplikacji. Sprawdź jak działa KSeF w inFakt!

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Szymon Ceran
Księgowy inFakt. Jako uczeń technikum ekonomicznego mówiłem, że księgowość i podatki to nie moja bajka, ale wraz z upływem czasu i poszerzaniem wiedzy stwierdziłem, że nawet da się to polubić. Prywatnie mąż i ojciec oraz pasjonat lotnictwa.