Korekta przychodów – zmiany w przepisach


28 stycznia 2016 2 min. czytania

Zmian w przepisach ciąg dalszy. W 2016 roku znika uciążliwy obowiązek korekty dokumentacji księgowej wstecz! Dotyczy to korygowania przychodów z powodu zwrotu towaru lub udzielenia rabatu.

Korekta przychodów a korekta zeznania rocznego

Przed zmianami przedsiębiorca musiał się mierzyć z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi korekty przychodów. Bez względu na przyczynę powstania pomyłki przedsiębiorca musiał dokonywać korekty wstecz.

W związku z tym, niezależnie od przyczyn, przedsiębiorca był zmuszony cofnąć się o miesiąc, kwartał czy rok do daty, w której zdarzenie gospodarcze miało miejsce. Dodatkowo musiał się liczyć z koniecznością złożenia korekty zeznania rocznego, jeśli korekta przychodu dotyczyła zamkniętego roku.

Błędnie podane przychody

Korzystne zmiany w przepisach od 2016 roku

Obecnie to, czy korekty można dokonać na bieżąco, czy też należy ją przeprowadzić w okresie, którego dotyczyło zdarzenie gospodarcze (i tym samym cofnąć się wstecz), zależy od okoliczności.

Jeżeli wystawiona faktura poprawnie dokumentowała sprzedaż czy realizację usługi, a późniejsza faktura korygująca wynikała ze zwrotu towaru handlowego, udzielenia rabatu, upustu cenowego, które miało miejsce już po wystawieniu faktury, wówczas korektę należy rozliczyć na bieżąco, ponieważ zmiana nie wynikała z błędu podatnika.

Jeżeli wystawiona faktura od razu zawierała błędne informacje, np. kwotę podatku, cenę, ilość towarów, wtedy korekty należy dokonać w okresie, którego dotyczyło zdarzenie gospodarcze, konieczna więc będzie korekta wstecz.

Zmiany wchodzą w życie ze styczniem 2016 roku.

Chcesz rozliczać przychody w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu