Kiedy trzeba skorygować JPK i jaki jest termin na przesłanie korekty?


22 lutego 2018 3 min. czytania

Od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek przekazania organom podatkowym plik JPK_VAT. Termin złożenia pierwszego obowiązkowego JPK_VAT upływa już 25 lutego. Czym natomiast jest korekta JPK_VAT i kiedy powinniśmy ją złożyć? O tym wszystkim przeczytacie poniżej. Zapraszamy!

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i kogo obowiązuje?

Plik JPK_VAT zawiera zbiór danych z rejestru sprzedaży oraz rejestru zakupów VAT konkretnego podmiotu będącego czynnym podatnikiem VAT. Plik ten powinien być przygotowany zgodnie ze strukturą wymaganą przez Ministerstwo Finansów i wysłany w formacie XML.

Termin wysłania JPK_VAT upływa 25 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatnicy, którzy rozliczają się z podatku VAT w okresach kwartalnych w dalszym ciągu mogą pozostać na kwartalnym rozliczeniu, jednak JPK_VAT będą zobowiązani składać co miesiąc.

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 r.
Korekta JPK_VAT – kiedy należy skorygować Jednolity Plik Kontrolny_

Korekta JPK_VAT

Przesyłany do Ministerstwa Finansów plik JPK_VAT musi odzwierciedlać wartości, które są wykazane na deklaracji VAT. Podstawą do przygotowania deklaracji VAT jest rejestr sprzedaży i zakupów. Jeżeli zatem wystąpią jakiekolwiek zmiany w rejestrach VAT, podatnik zobowiązany będzie wówczas do skorygowania deklaracji VAT, a tym samym do złożenia korekty pliku JPK_VAT.

Według informacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów korekta JPK_VAT powinna zostać wysłana w każdym przypadku, gdy zmienione zostaną dane zamieszczone w rejestrach VAT.

W przypadku kwartalnego rozliczania podatku VAT zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia niespójności pomiędzy kwotami wykazanymi na deklaracji, a sumą kwot wykazanych w JPK_VAT za okresy miesięczne. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie z podatku VAT powinni zatem skrupulatnie księgować faktury z każdego miesiąca, tak aby nie powstała konieczność składania korekt JPK_VAT.

W jaki sposób oznaczamy korektę?

Przesyłając pierwszą korektę pliku JPK_VAT w polu cel złożenia” wpisujemy symbol „1”. Kolejne przesyłane korekty za dany okres będą oznaczane kolejnymi cyframi, czyli 2, 3, 4, 5, itd. Korekty JPK_VAT składane po 1 stycznia 2018 roku składamy w formacie określonym w nowej strukturze logicznej JPK_VAT(3) udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

W strukturze JPK_VAT(2) obowiązującej do 31.12.2017 system oznaczania korekt był nieco inny. Pierwotny plik JPK_VAT oznaczany był cyfrą „1”, natomiast składane korekty za dany okres oznaczane były kolejno symbolem 2, 3, 4, 5, itd.

Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
  • Udostępniaj faktury księgowemu

Załóż konto

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza. Odpowiedzi udzieli autor wpisu.

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu