Jak skorygować fakturę wystawioną na błędnego nabywcę w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)

Paulina Włodarczyk

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) znacząco wpływa na dotychczasowe zasady związane z wystawianiem i korygowaniem faktur. Sprawdź, jak po wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur skorygujesz fakturę, wystawioną na błędnego nabywcę.

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Korekta faktury wystawionej na błędnego nabywcę przed wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur

Podczas wystawiania faktury sprzedaży zdarza się, że podasz błędny numer NIP nabywcy. Poprawy  możesz dokonać na podstawie nieksięgowanego dokumentu. Ten dokument to korekta na dane formalne lub otrzymana od nabywcy nota korygująca. 

Korekty faktury z błędnym NIP w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)

Sposób korekty faktury z błędnym nabywcą zmieni się po wprowadzeniu obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Faktura, która trafi do tego systemu, otrzymuje numer identyfikacyjny i staje się częścią obiegu gospodarczego. System jest tak skonstruowany, że w momencie przesłania dokumentu do KSeF, automatycznie pojawia się on również u nabywcy. Natomiast zmiany w dokumencie, który otrzymał identyfikator Krajowego Systemu e-Faktur, mogą być wprowadzone jedynie na podstawie faktury korekty. Dlatego, jeżeli wystawisz fakturę z błędnym numerem NIP nabywcy, to nie wystarczy już korekta na dane formalne czy nota korygująca. Mało tego, nie możesz wystawić samej faktury korygującej, jedynie na numer NIP. 

Procedura naprawcza w takim przypadku powinna wyglądać w następujący sposób

  • Wystawiasz fakturę korektę „do zera” na błędny numer NIP nabywcy – kontrahent ten, niesłusznie otrzymał od Ciebie fakturę, która pojawiła się po jego stronie w Krajowym Systemie e-Faktur, dlatego konieczne jest jej wyzerowanie
  • Wystawiasz prawidłową fakturę z poprawnym numerem NIP – prawidłowy nabywca wcześniej nie otrzymał należnego mu dokumentu. Jest to operacja przesunięta w czasie, a dokument uznaje się za wystawiony z chwilą jego przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur. Oznacza to, że Twój nabywca otrzyma dokument z inną datą wystawienia niż na pierwotnej, błędnej fakturze. 
box-icon

Pamiętaj!

W przypadku wystawienia faktury na niewłaściwego nabywcę Krajowy System e-Faktur nie pozwoli na odrzucenie dokumentu. Konieczne jest wystawienie faktury korekty.

Błędy w fakturach to normalna rzecz. Te wystawiane przez Krajowy System e-Faktur będą jednak wymagały większej dbałości o szczegóły. Dużym wsparciem może okazać się korzystanie z systemów, które, jak na przykład inFakt, umożliwiają pełną integrację z Krajowym Systemem e-Faktur.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.