Kto podpisuje kontrakt menedżerski? Jak opodatkowana jest ta umowa?

Kontrakt menedżerski jest specyficznym rodzajem umowy o świadczenie usług i z tego właśnie powodu wiele wątpliwości budzi kwestia opodatkowania go VAT-em. Jak wygląda aktualne stanowisko fiskusa?

Czym jest kontrakt menedżerski?

Kontrakt menedżerski posiada wiele aspektów zlecenia – jest umową o świadczenie usług, regulowaną przez kodeks cywilny. Stroną tego typu umowy może zostać m.in. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Może przybrać charakter umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług w ramach wolnego zawodu.

Warto pamiętać o roli, jaką w kontrakcie menedżerskim odgrywa kwestia staranności – jest on nazywany zresztą umową starannego działania. Oznacza to, że menedżer zobowiązuje się do jak najlepszego wykorzystywania swoich umiejętności podczas pracy.

Kontrakt menedżerski jednak bez VAT

Od czego zależy opodatkowaniem kontraktu VAT-em?

Jeśli chodzi o opodatkowanie podatkiem VAT, kluczowa okazuje się tzw. kwestia samodzielności. Opodatkowaniu podlegają usługi świadczone przez osoby fizyczne, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą.

Tymczasem ustalenia zawarte w kontrakcie menedżerskim w wielu przypadkach noszą raczej znamiona umowy o pracę. W praktyce zapis o „samodzielności” oznacza więc, że menedżer, który podczas swojej pracy nie ponosi osobistego ryzyka ekonomicznego i korzysta z infrastruktury oraz organizacji firmy, dla której pracuje, nie może być opodatkowany VAT-em.

Czy przedsiębiorca musi zostać VAT-owcem?

Do niedawna kontrakt menedżerski był opodatkowany VAT-em

Do niedawna menedżer mógł zostać podatnikiem VAT pod warunkiem opłacenia składki ubezpieczeniowej, jeśli ubezpieczenie obejmowało odpowiedzialność cywilną.

W takiej sytuacji menedżer na kontrakcie mógł zostać uznany za osobę prowadzącą samodzielną działalność, a co za tym idzie – za podatnika VAT.

Nowe stanowisko fiskusa rezygnuje z VAT

W połowie 2015 roku pojawiło się nowe stanowisko fiskusa, które wyraźnie wskazuje, że czynności w ramach kontraktu menedżerskiego nie podlegają opodatkowaniu VAT-em. Argumentem jest brak wspomnianej wyżej samodzielności.

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.