Czy przedsiębiorca ma obowiązek założyć konto firmowe? Czy opłaty za prowadzenie konta można ująć w kosztach firmowych?

Zakładamy działalność gospodarczą i… pojawia się pytanie o konto firmowe. Skoro posiadam już jedno, to czy jest sens uruchamiać kolejne? Czy przepisy zobowiązują przedsiębiorcę do założenia rachunku bankowego tylko i wyłącznie firmowego, czy też prywatny jest tym, którego można swobodnie używać do rozliczania się z kontrahentami?

Wbrew wyobrażeniom wielu osób prowadzących firmę, nie mamy obowiązku założenia nowego rachunku bankowego, a w swojej działalności możemy wykorzystywać konto prywatne. Oba rozwiązania mają zalety, więc warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji.

Pierwsze zderzenie z kontem już przy rejestracji działalności

Funkcjonowanie firmy wiąże się z posiadaniem konta w banku i nic nie stoi na przeszkodzie, by na potrzeby biznesowe korzystać z rachunku osobistego. Niezależnie od charakteru rachunku, informację o nim musimy zamieścić we wniosku CEIDG-1, który składamy przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Do niedawna w pierwszej kolejności w CEIDG-1 zamieszczaliśmy numer prywatnego konta, a dopiero po dopełnieniu formalności związanych z rejestracją firmy i uzyskaniu nowego numeru rachunku bankowego dokonywaliśmy aktualizacji wpisu. Dlaczego? Nie można było podpisać z bankiem umowy na nieistniejącą działalność. Dzisiaj banki wychodzą naprzeciw klientowi, rezygnując ze starych praktyk. Zastrzegają jednak, że konto będzie aktywne dopiero po starcie interesu. Dzięki temu unikamy konieczności wpisywania kolejnych zmian w CEiDG.

Prowizje i opłaty bankowe mogą znaleźć się w kosztach

Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów te wydatki, które wiążą się z prowadzoną działalnością. Są to także opłaty i prowizje bankowe, m.in. za przelewy, wypłaty w bankomatach, prowadzenie rachunku i korzystanie z karty. Potrzebny jest nam do tego dokument – wyciąg bankowy.

Konto firmowe pozwala nam na proste i szybkie rozliczenie – służy wyłącznie w działalności, więc wszystkie wydatki na jego prowadzenie trafiają do kosztów i pomniejszają podatek dochodowy. Co w przypadku konta osobistego? Musimy poświęcić czas na podzielenie wszystkich opłat na prywatne i służbowe, i tylko te ostatnie znajdą się w KPiR.

Konto firmowe pozwala uniknąć podatku Belki

A jak wygląda sprawa tzw. podatku Belki? Dotyczy on tylko rachunków prywatnych. To, co zarobimy na gromadzeniu oszczędności, ulega pomniejszeniu o 19% podatek. Bank pobiera go automatycznie, więc nie musimy troszczyć się o samodzielne rozliczanie, ale nasze środki ulegają uszczupleniu.

Kontrola podatkowa przedsiębiorcy

Czy konto firmowe daje nam inne korzyści? Urzędnicy nie będą mieć dostępu do operacji nie związanych z działalnością gospodarczą, czyli do przelewów prywatnych. Zyskujemy możliwość korzystania z produktów kierowanych tylko do przedsiębiorców.

Kontrola podatkowa przedsiębiorcy

Jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze, zapewnia nam łatwą i szybką analizę operacji gospodarczych i pozwala błyskawicznie odnaleźć interesującą nas płatność. A co, jeśli nie chcemy zapamiętywać kolejnego PINu, płacić dodatkowych opłat za obsługę rachunku i myślimy o skorzystaniu z wyższego oprocentowania? Możemy pozostać przy naszym rachunku osobistym, śmiało wykonując przelewy firmowe.

Chcesz opłacać podatki wprost z aplikacji księgowej?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.