Kiedy Wielka Brytania opuści UE? Jakie są skutki brexitu dla polskich firm?


22 marca 2019 3 min. czytania

Co dla polskich przedsiębiorców oznacza brexit? Czy okres po, będzie trudniejszy w prowadzeniu biznesu z kontrahentami z Wysp? Jakie będą konsekwencje podatkowe brexitu? Po analizę zapraszamy do wpisu.

Co to jest brexit? Skąd się wziął?

Brexit to nazwa oznaczająca wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Słowo powstało w wyniku połączenia angielskich słów: Britian – Wielka Brytania oraz exit – wyjście.

Obecnie jest wiele pytań i niejasności o to zjawisko w wyniku tego, że 23 czerwca 2016 r. obywatele Wielkiej Brytanii zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, a 29 marca 2017 r. Wielka Brytania oficjalnie poinformowała Radę Europejską o tym zamiarze.

Początkowo zakładano, że 30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Natomiast zgodnie z wczorajszymi ustaleniami termin ten się przesunie. Mówi się teraz o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE:

  • 22 maj, gdy podpisana zostanie umowa wyjścia („miękki” brexit)
  • lub 12 kwietnia, gdy nie będzie zgody brytyjskich rządzących (Izby Gmin) na na te ustalenia („twardy” brexit).

„Miękki”, czy „twardy” brexit

Miękki, czyli uporządkowany brexit przewiduje podpisanie umowy wyjścia i okres przejściowy do końca 2020 r. Wielką niewiadomą natomiast jest okres po brexit, w którym rozliczanie będzie zależne od zawartych umów. Drugie możliwe rozwiązanie – o którym się mówi, to tzw. twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez żadnych ustaleń. Z pewnością korzystnym rozwiązaniem dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej byłoby uporządkowane wyjście z Wspólnoty.

brexit

Konsekwencje brexitu dla polskich firm

Handel

Duże zmiany szykują się tutaj dla przedsiębiorców dokonujących obrotu towarowego z Zjednoczonym Królestwem. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE przedsiębiorcy współpracujący z firmami brytyjskimi będą musieli:

  • dokonać formalności celnych związanych z przewozem towarów, w tym rejestracji w usłudze e-Klient oraz wystąpienia o nadanie numeru EORI,
  • liczyć się z zapłatą podatku VAT, cła lub akcyzy z tytułu przewożonego towaru,
  • uzyskać pozwolenia na przewóz towarów,
  • mieć na uwadze kontrole graniczne np. weterynaryjne,
  • liczyć się z opóźnieniami w dostawach.

Pracownicy

Ponadto przedsiębiorcy delegujący pracowników do Wielkiej Brytanii mogą mieć trudności. Mogą pojawić się nowe pozwolenia na pracę, czy pobyt tymczasowy. Niemałym wyzwaniem będzie także ochrona danych osobowych.

Usługi

Dla osób wykonujących lub kupujących usługi z Wielkiej Brytanii zmieni się nieco sposób ujmowania transakcji. Jeśli wyjście odbędzie się z dniem 12.04.2019 r., to transakcje od 12 kwietnia oraz kolejnych okresów nie będą wykazywane w informacji podsumowującej VAT-UE.

Przykład 1 

Pan Dariusz ma firmę z branży IT. Świadczy swoje usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej dla firm z Wielkiej Brytanii. Obecnie wystawia faktury bez VAT-u, z adnotacją “reverse charge”, a transakcję sprzedaży wykazują w deklaracji VAT i w informacji podsumowującej VAT-UE. Po wyjściu Brytyjczyków z Unii także będzie wystawiana faktura bez VAT-u, sprzedaż zostanie wykazana w deklaracji VAT, ale już nie będzie się pojawiać w VAT-UE.

Dla Pana Dariusza wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie będzie generowało dodatkowych kosztów.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu