PKWiU na fakturze nie jest obowiązkowe, choć może on potwierdzić, że usługa lub towar jest zwolniony z VAT

Osoby wystawiające faktury w inFakcie zapewne wiedzą, że w programie jest możliwość wpisania na fakturze symbolu PKWiU. Wiedzą pewnie także, że wystawienie faktury bez tego oznaczenia jest możliwe. Zresztą nietrudno się zorientować, że w praktyce prowadzenia firmy, zdecydowana większość faktur nie zawiera symboli PKWiU. Ale czy istnieją sytuacje, w których symbol PKWiU na fakturze jest jednak niezbędny?

Czym jest i jaki ma cel PKWiU?

Skrót PKWiU oznacza Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług – jest to spis produktów znajdujących się w Polsce w obiegu gospodarczym. Innymi słowy, PKWiU zawiera kategorie towarów i usług, które w Polsce można sprzedać lub kupić.

Po co istnieje PKWiU? Za podstawowy cel klasyfikacji można uznać statystykę, ale dla przedsiębiorcy ważniejszy jest fakt, że symbole pojawiają się m.in. w przepisach o VAT.

W praktyce prowadzenia działalności gospodarczej PKWiU nie ma obecnie znaczenia. Mimo tego klasyfikacja wciąż jest w obiegu, ponieważ przepisy o VAT w wielu miejscach powołują się na symbole PKWiU. Przedsiębiorcy muszą być w stanie zidentyfikować transakcje, które pozwalają na stosowanie obniżonych stawek i do tego służy klasyfikacja.

Symbol PKWiU na fakturze w inFakt.pl

PKWiU nie trzeba zamieszczać na fakturze – ale można

Do niedawna każdy przedsiębiorca, który chciał zastosować stawkę VAT inną niż 23% (a wcześniej 22%) musiał zamieszczać na fakturze symbol PKWiU (jeśli ustawa o VAT przyznawała prawo do obniżonego VAT-u na podstawie symbolu PKWiU). Np. symbole PKWiU dla stawki 7% można znaleźć w załączniku nr 3 do Ustawy o VAT, a dla stawki 3% w załączniku nr 5 do ustawy o VAT. Ta zasada jednak zmieniła się.

Obecnie nie ma takiego obowiązku w przypadku żadnej transakcji. Rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur wspomina jedynie o tym, że na fakturze trzeba zawrzeć podstawę prawną dla zwolnienia z VAT (par. 5, ust. 2, pkt. 6). Tą podstawą może być symbol PKWiU danej usługi lub towaru, ale nie musi.

W skrócie

Symbol PKWiU nie ma większego znaczenia

  • PKWiU pełni rolę statystyczną – to spis towarów i usług w obrocie gosp. w Polsce
  • PKWiU nie trzeba zamieszczać na fakturach
  • Symbol PKWiU może potwierdzać podstawę do zwolnienia z VAT

W jakich przypadkach zamieścić symbol PKWiU na fakturze?

W związku z powyższym, rozważając, czy zamieścić na fakturze PKWiU można zastosować następującą zasadę:

  • jeśli towar lub usługa są opodatkowane jakąkolwiek stawką VAT, to na fakturze nie musi być symbolu PKWiU,
  • jeśli towar lub usługa są zwolnione z VAT, to na fakturze trzeba zamieścić podstawę zwolnienia (odwołanie do odpowiedniego przepisu) lub symbol PKWiU danej usługi lub towaru.

Co za tym idzie, przedsiębiorca, który chce korzystać ze zwolnienia musi znać jego podstawę prawną. Może to być np. odwołanie się do odpowiedniego paragrafu i ustępu Ustawy o VAT, ale w zamian może to być tylko symbol PKWiU. Co ciekawe, druga opcja jest dopuszczalna również, gdy symbol nie pojawia się w przepisach dających prawo do zwolnienia z VAT.

Poszukując towarów i usług, dla których możliwe jest zwolnienie z VAT, trzeba zajrzeć do Załącznika nr 7 do Ustawy o VAT oraz do Rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w którym jest wymienionych szereg towarów i usług objętych obniżonymi stawkami.

Księgowi inFakt pomogą Ci w fakturowaniu

Nie jesteś pewien, czy na fakturze powinieneś zamieścić symbol PKWiU lub inny element? A może zastanawiasz się który konkretnie kod powinien trafić na Twój dokument? Jest na to prosty sposób!

Załóż darmowe konto inFakt.pl. Faktury będziesz wystawiać w prostym programie online – wypełniasz formularz i gotowe. A jeśli tylko masz wątpliwości – dzwonisz, e-mailujesz lub czatujesz z księgowimi. Z przyjemnością wyjaśnią każdą Twoją wątpliwość.