Czy potrzebny jest numer rejestracyjny na fakturze za paliwo, jeśli ma ona dokumentować koszt firmowy?


12 października 2015 2 min. czytania

Tankujesz na stacji benzynowej i w drodze powrotnej uświadamiasz sobie, że nie podałeś numeru rejestracyjnego. Co zrobić z, wydawałoby się, niekompletną fakturą?

Od 2012 roku przepisy są mniej restrykcyjne

Do końca 2012 roku przedsiębiorca chcący rozliczyć w swojej firmie zakup paliwa do samochodu służbowego, potrzebował faktury z numerem rejestracyjnym pojazdu. W przypadku braku tej informacji na fakturze, nie mógł zaliczyć zakupu do kosztów uzyskania przychodu.

Od 2013 roku zakup paliwa można dokumentować fakturą nie posiadającą numeru rejestracyjnego. Dodatkowo od kwietnia 2014 przepisy nie przewidują obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego na fakturach dokumentujących naprawę, konserwację bądź inne usługi związane z eksploatacją lub używaniem pojazdów.

Zniesienie nakazu nie oznacza jednak zakazu

Sytuacja może się skomplikować na przykład wtedy, gdy firma posiada zarówno samochody przeznaczone wyłącznie do użytku firmowego, ciężarowe (którym przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT), jak i pojazdy osobowe (które objęte są 50% prawem do odliczenia). Jak wówczas, bez numeru rejestracyjnego na fakturze, przedsiębiorca będzie w stanie rozróżnić, w jakiej wysokości należy odliczyć VAT?

Numer rejestracyjny na fakturze ułatwia rozliczenie VAT

W związku z tym, że nie ma już obowiązku podawania na fakturze numeru rejestracyjnego pojazdu, nikt nie może nas do tego zmusić. Warto jednak dbać o porządek w dokumentach, ponieważ dzięki temu ograniczymy niebezpieczeństwo popełnienia błędu.

Faktura za tankowanie

Jeśli ponosimy wydatki związane z eksploatacją pojazdów, objęte odmiennymi formami opodatkowania, lepiej posłużyć się numerem rejestracyjnym. W takiej sytuacji zachodzi bowiem ryzyko, że brak numeru identyfikującego pojazd sprawi,  że organy podatkowe poddadzą w wątpliwość, czy wydatki zdeklarowane jako uprawniające do pełnych odliczeń podatku rzeczywiście takimi są.

Chcesz rozliczać koszty pojazdu w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu