Czy lekarze, dentyści, prawnicy, a nawet fryzjerzy będą musieli stosować kasę fiskalną bez względu na osiągane obroty? Wiele na to wskazuje. Nad odpowiednim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu to sposób na walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy zaniżają wysokość swoich dochodów.

MF chce rozszerzenia obowiązku używania kasy fiskalnej

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji rozporządzenia, które ma obligować część przedsiębiorców do stosowania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości sprzedaży. Aktualnie jeśli działalność firmy nie nakazuje odgórnie zakupu tego urządzenia możliwe jest skorzystanie m.in. ze zwolnienia ze względu na obrót – do 20 tys. zł rocznie. W przypadku nowych firm limit ten oblicza się proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.

Od 1 stycznia 2015 r. część przedsiębiorców może utracić ten przywilej. MF zamierza bowiem rozszerzyć obowiązek stosowania kasy fiskalnej bez względu na wysokość osiąganych obrotów m.in. na świadczących usługi:

  • naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów,
  • w zakresie wymiany opon lub kół,
  • badań i przeglądów technicznych pojazdów,
  • medyczne i dentystyczne,
  • prawne,
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

Tym samym powiększyłoby się grono przedsiębiorców, którzy mają odgórny obowiązek stosowania kasy fiskalnej. Obecnie taka konieczność dotyczy np. taksówkarzy.

Nowe przepisy to walka z nieuczciwą konkurencją

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać przez dwa lata – 2015-2016. Resort planuje, że osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą będą musiały zacząć wydawać paragony po 2-3 miesiącach od momentu rejestracji.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, w opinii Ministerstwa Finansów wejście w życie proponowanych zmian może pozytywnie wpłynąć na ograniczenie nieczuciowej konkurencji ze strony tych przedsiębiorców, którzy zaniżają swoje dochody, by nie stosować kasy fiskalnej. Ci bowiem nie podając swoich prawdziwych dochodów znajdują się dzięki temu w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do uczciwych przedsiębiorców.

Zalety nowego rozwiązania mają odczuć również odczuć konsumenci, którym aktualnie brak paragonu uniemożliwia dochodzenie swoich praw.

Sam limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej nie ulegnie zmianie i będzie wynosił 20 tys. zł.

Chcesz rozliczać gabinet lekarski lub kancelarię prawniczą w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.