Kasa fiskalna w firmie – 6 ważnych aspektów


26 maja 2014 3 min. czytania

Dla wielu przedsiębiorców kasa fiskalna w firmie to tylko zbędna maszyna. Czasem jednak nie ma wyjścia – urządzenie należy kupić i zainstalować. Pewną osłodą może być tu możliwość skorzystania z ulgi na zakup. Tyle że trzeba uważać, by refundacji nie stracić. Oto zestawienie istotnych kwestii odnoszących się do kasy fiskalnej, o których warto wiedzieć.

1. Na czym polega korygowanie zapisów z kasy fiskalnej?

Jeszcze na początku 2013 r. temu polskie przepisy nie wyjaśniały w jaki sposób, a nawet czy w ogóle, korygować zapisy z kas fiskalnych. Przedsiębiorcy zazwyczaj prowadzili więc tzw. zeszyt korekt, czyli nieopisaną w żadnym rozporządzeniu ewidencję zmian zapisów kasy fiskalnej. Sposób dokonywania zapisów zależał już od wyobraźni właściciela firmy.

Ta kwestia uległa jednak zmianie za sprawą wprowadzenia nowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych. Zgodnie z jego przepisami korekta sprzedaży na kasie fiskalnej wymaga prowadzenia ewidencji zwrotów i reklamacji. Ale to niejedyny wymóg. O czym trzeba jeszcze pamiętać?

2. Konieczność stosowania kasy fiskalnej w transporcie

Kasy fiskalnej nie muszą instalować przedsiębiorcy, których klientami są inne firmy. Jeśli zaś klientami są osoby prywatne urządzenie może być konieczne. Taki obowiązek nie mógł ominąć branży transportowej.

Nie dotyczy jednak wszystkich firm zajmujących się na co dzień przewozem osób czy towarów. Spora liczba przedsiębiorców, którzy choć działają w branży transportowej nie muszą instalować kasy fiskalnej. Kto należy do tego grona?

 Kasa fiskalna w firmie – 6 ważnych aspektów

3. Jak uniknąć kasy fiskalnej prowadząc działalność online

Dla przedsiębiorców działających w sieci kasa fiskalna może być prawdziwym problemem. Trudno sobie bowiem wyobrazić w jaki sposób osoba prowadząca e-biznes miałaby wręczać klientom paragony. O ile w przypadku sprzedaży wysyłkowej to zwykle jest możliwe, o tyle przy sprzedaży w pełni elektronicznej jest to praktycznie niewykonalne.

Na szczęście istnieją przepisy, które pozwalają uniknąć zakupu oraz instalacji kasy fiskalnej. Jak dokładnie odnoszą się do sprzedaży prowadzonej online?

4. Co należy zrobić po utracie zwolnienia z kasy fiskalnej?

Jeśli przedsiębiorca straci zwolnienie z kasy fiskalnej lub po prostu nigdy go nie posiadał urządzenie musi zainstalować. Tego obowiązku należy dopilnować w ściśle określonym przez przepisy terminie.

W przypadkach, dla których kasa fiskalna jest obligatoryjna używanie kasy fiskalnej należy rozpocząć od momentu rozpoczęcia działalności. A jak to wygląda w przypadku utraty zwolnienia, np. ze względu na obrót?

5. Jak uzyskać ulgę na zakup kasy fiskalnej?

Każda osoba prowadząca firmę, która musi stosować kasę powinna pamiętać o uldze przy jej nabyciu. Możliwe jest bowiem odzyskanie 90% wartości kasy netto, ale nie więcej niż 700 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że zwrot tego wydatku nie następuje automatycznie.

Możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej uzależniona jest bowiem od spełnienia pewnych warunków. Jednym z nich jest konieczność przechowywania dowodu zapłaty całości zakupu kasy. Jakie są pozostałe?

6. Kiedy należy zwrócić ulgę na zakup kasy fiskalnej?

Przedsiębiorca, który uzyskał ulgę związaną z zakupem kasy fiskalnej powinien uważać, by takowej… nie stracić. Dobrze więc dopełnić starań, by taka konieczność się nie pojawiła. Obowiązek zwrotu ulgi na zakup kasy fiskalnej może się pojawić przynajmniej w kilku sytuacjach.

W tym kontekście przedsiębiorca powinien również wiedzieć, że zwrot refundacji może wymagać również zapłaty odsetek od zaległości podatkowych, jeżeli nie został dokonany terminowo. Lepiej więc się z tym nie spóźnić.

Prowadź księgowość online – to proste!

  • Wystawiasz faktury i dodajesz koszty, a inFakt oblicza podatki
  • Zawsze aktualne kwoty składek ZUS – nie musisz ich szukać
  • 30-dniowy test programu za darmo i bez zobowiązań

Załóż konto!

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu