JPK_FA na żądanie w inFakt


13 marca 2018 2 min. czytania

Od lipca 2018 roku przedsiębiorcy będą zobowiązani na żądanie Urzędu przesłać plik JPK_FA. W inFakt udostępniliśmy możliwość generowania odpowiedniego pliku już teraz. Plik taki można wykorzystać również jako sposób importu/eksportu danych.

JPK_FA a JPK_VAT czym się różnią

Obecnie przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek co miesiąc przesyłać do Urzędu plik JPK_VAT. JPK_VAT zawiera podsumowanie danych z faktur przychodowych, oraz kosztowych. Znajdują się w nim dane analogiczne do danych z Rejestru Sprzedaży VAT oraz Rejestru Zakupów VAT.

JPK_FA

JPK_FA natomiast zawiera dane dotyczące tylko faktur przychodowych, czyli wystawionych przez przedsiębiorcę. Dane te są dużo bardziej szczegółowe niż w JPK_VAT. W pliku znajdują się na przykład wszystkie pozycje sprzedażowe, które znajdują się na fakturze. Oznacza to, że będzie dokładnie wiadomo jaki produkt był sprzedawany, w jakich ilościach, czy po jakiej cenie i stawce VAT.

Od lipca 2018 roku przedsiębiorcy będą przesyłać JPK_FA tylko na żądanie urzędu.

JPK_FA do czego można jeszcze wykorzystać

W strukturze JPK dotyczącej faktur znajdują się szczegółowe informacje na temat faktur przychodowych. Dzięki temu taki plik można wykorzystać nie tylko do przedłożenia przed organami ale również do ułatwienia księgowania. Sprytnie wykorzystali to producenci programów księgowych. Często zdarza się, że przedsiębiorcy wystawiają faktury w jednym programie, a księgowi księgują je w innym. Można mówić o dużym ułatwieniu kiedy księgowi nie muszą przepisywać faktur sprzedażowych, a mogą je importować do swojego programu księgowego.

JPK_FA narzędziem dla księgowych

Taką wymianę dokumentów między programami umożliwia ustandaryzowana struktura pliku JPK_FA. Na przykład Program do fakturowania inFakt pozwala wyeksportować odpowiedni plik. Dokładnie taki sam plik księgowi mogą zaimportować do swojego programu księgowego. W niektórych programach księgowych jest to dodatkowo płatna opcja.

Plik w strukturze JPK dotyczącym faktur możemy nazwać przełomowym w wymianie dokumentów między programami do wystawiania faktur a programami księgowymi.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu