JPK_FA – zobacz jak wykorzystują ten plik księgowi


29 marca 2018 2 min. czytania

JPK_FA to plik o specjalnej strukturze określonej przez Ministerstwo Finansów. Zawiera dane z faktur przychodowych. Wygląda tak samo, niezależnie od tego, z którego programu zostanie wygenerowany. Jego ustandaryzowanie to spora zaleta, którą mogą wykorzystać księgowi do przenoszenia dokumentów między programami.

Jakie elementy zawiera JPK_FA

W strukturze JPK dotyczącej faktur zawarte są szczegółowe informacje z faktur przychodowych. Uwzględnia ona więcej danych niż rejestr sprzedaży.
W JPK_FA każda faktura rozpatrywana jest pojedynczo. Znajdziemy tam informacje o rodzaju dokumentu, pozycjach znajdujących się na fakturze, stawkach VAT, walutach, itp. W pliku JPK_FA pojawią się wszystkie obowiązkowe elementy faktury.
Pliki generuje się za określony czas. Najczęściej jest to miesiąc rozliczeniowy. W takim przypadku będzie zawierać wszystkie dokumenty z danego miesiąca.

Jak wykorzystać JPK_FA

JPK_FA większość podatników będzie dotyczyć dopiero od lipca 2018 roku.
Księgowi natomiast już teraz mogą korzystać z ułatwienia jakim jest ujednolicona struktura pliku z fakturami przychodowymi. Niezależnie od tego z jakiego programu zostanie pobrany plik JPK_FA będzie wyglądał tak samo. Oznacza to, że księgowy może wykorzystać go do importu faktur przychodowych klientów do swojego programu księgowego.
Przedsiębiorcy korzystają z innych programów do fakturowania niż te dedykowane do programów ich księgowych. Ustandaryzowany plik pozwala na przenoszenie dokumentów między programami.
Księgowy dzięki temu nie musi przepisywać faktur przychodowych swoich Klientów, zaimportuje je do swojego programu.
baza księgowych

JPK_Fa jak to działa w inFakt

Jeżeli rozliczasz przedsiębiorcę, który wystawia faktury w inFakt to bezpłatnie otrzymasz plik jpk_fa z fakturami Klienta.
Wystarczy, że Klient da Tobie specjalny dostęp do aplikacji, gdzie pobierzesz faktury przychodowe w odpowiednim dla Ciebie pliku, np JPK_FA.
Korzystając z tego linku: Klient może udzielić Ci specjalnego dostępu , a pod tym linkiem: możesz pobierać pliki JPK_FA swoich Klientów.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu