Ryczałt jest jedną z najprostszych form opodatkowania – kilka stawek, ale każda dla innych grup działalności. Sprawdź, jak niski podatek mógłbyś zapłacić decydując się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Prosty podatek? Ryczałt!

Ryczałt to bardzo prosta metoda rozliczania się z urzędem skarbowym. Podatek wylicza się jako procent od osiągniętego przychodu. Tym, co odróżnia go od podatku liniowego czy opodatkowania wg skali podatkowej jest to, że przy wyliczaniu nie uwzględniamy poniesionych kosztów.

Korzystanie z ryczałtu wymaga też pilnowania limitów – mamy do niego prawo, jeśli w poprzedni roku przychody nie przekroczyły 150 tys. euro.

Ci przedsiębiorcy, którzy uzyskali przychody do 25 tys. euro w poprzednim roku, mają prawo do kwartalnego opłacania ryczałtu.

 Jak wybrać stawkę ryczałtu?

6 stawek ryczałtu w 2015 roku

Wysokość ryczałtu uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności. Obecnie mamy 6 stawek podatku, a żeby je przybliżyć, pokażemy, jakie m.in. rodzaje działalności mogą skorzystać z opodatkowania tą formą:

Stawka 20%:

  • dotyczy wolnych zawodów, które świadczą usługi na rzecz osób fizycznych.

Stawka 17%:

  • dla przedsiębiorców, którzy świadczą m.in. usługi fotograficzne, parkingowe, związane z zakwaterowaniem, doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego, przetwarzania danych, zarządzanie nieruchomościami, wynajem samochodów, obsługa centrali radio-taxi lub są pośrednikami w sprzedaży hurtowej – w tym samochodów oraz przez agentów i pośredników turystycznych.

Stawka 10%:

  • z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub niektórych nieruchomości.

Stawka 8,5%:

  • dotyczy przedsiębiorców, którzy posiadają punkty gastronomiczne (ze sprzedażą napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu); uzyskują przychód z umów najmu, dzierżawy składników majątku związanych z działalnością gospodarczą; prowadzą przedszkole, zajmują się konserwacją i naprawą maszyn biurowych, wykonują prace związane z ogrodami botanicznymi lub zoologicznymi oraz uzyskują przychody z prowizji komisanta lub kolportera prasy.

Stawka 5,5%:

  • dotyczy przedsiębiorców, którzy osiągają przychód z robót budowlanych, przewozu ładunków samochodem o ładowności powyżej 2 ton, prowadzą działalność wytwórczą, otrzymują prowizje ze sprzedaży biletów, znaków opłaty skarbowej, znaczków pocztowych, żetonów do automatów.

Stawka 3%:

  • dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy gastronomiczne (z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu), prowadzą działalność usługową w zakresie handlu, są rybakami, zajmują się produkcją zwierzęcą.

Zmiany w stawkach na rok 2016!

W 2016 roku do wykazu stawek dojdzie jeszcze jedna – 2%. Jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy zarabiają na sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Chcesz rozliczać się na ryczałcie w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.