Czy siostra lub brat to osoba współpracująca? Jakie są korzyści z zatrudnienia rodziny?


10 grudnia 2018 2 min. czytania

Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się na skorzystanie z pomocy członka rodziny. O formach zatrudnienia, ZUS-ie i tym, czy wynagrodzenie np. małżonka może być kosztem firmowym – zapraszamy!

Kto może zostać osobą współpracującą?

Osobą współpracującą jest ten członek rodziny, który pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z przedsiębiorcą i pomaga mu w prowadzeniu jego działalności gospodarczej. Przepis ten nie dotyczy osób, z którymi zawarto umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Osobą współpracującą jest:

  • małżonek,
  • dzieci (własne, przysposobione, dzieci małżonka),
  • rodzice (także ojczym i macocha),
  • osoba przysposabiająca.

Osobą współpracującą nie może być rodzeństwo!

Osoba współpracująca może pracować na podstawie umowy o pracę, zlecenia bądź nieodpłatnie.

Jak korzystnie zatrudnić rodzinę

7 dni na zgłoszenie do ubezpieczenia

Członek rodziny, który staje się osobą współpracującą, musi zostać zgłoszony do ZUS w terminie do 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeniowego.

ZUS jak za przedsiebiorcę

Za osoby współpracujące na podstawie umowy o pracę lub nieodpłatnie przedsiębiorca nalicza składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w takiej samej wysokości, jak za osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Nie mogą one jednak korzystać z preferencyjnego ZUS, nawet jeśli to prawo przysługuje samemu przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie traci prawa do małego ZUS po zatrudnieniu osoby współpracującej.

W obu przypadkach składki ZUS płaci w całości przedsiębiorca.

Kiedy nie trzeba płacić ZUS za osobę współpracującą?

Kiedy osoba ta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i otrzymuje przynajmniej wynagrodzenie minimalne, przedsiębiorca nie musi naliczać za nią składek na ubezpieczenie społeczne. Płaci tylko składkę zdrowotną. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce przy zatrudnieniu na umowę zlecenie studenta do 26. roku życia.

Niższy ZUS na umowę zlecenie

Wyjątkową sytuacją jest zawarcie umowy zlecenia. Tutaj składki wylicza się w taki sam sposób, jak przy umowach z osobami niespokrewnionymi – czyli w zależności od wynagrodzenia.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Wynagrodzenie osoby współpracującej nie jest kosztem

Wynagrodzenie członka rodziny nie jest kosztem firmowym! Nieodpłatna praca członka rodziny oznacza powstanie przychodu dla przedsiębiorcy – nie trzeba jednak płacić od niego podatku ani go wykazywać.

Jeśli masz pytania dotyczące zatrudniania członka rodziny, napisz do nas – skomentuj artykuł lub wyślij wiadomość na info@infakt.pl.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu