Czy można wziąć w leasing hulajnogę? Jak rozliczyć ten środek transportu?

Aneta Socha-Jaworska

Hulajnoga w kosztach firmy? Czy przepisy definiują pojęcie hulajnogi? Jak należy te środek transportu traktować? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do wpisu.

Hulajnoga – jak definiują ją przepisy?

Warto zacząć od tego, że póki co nie ma określonej ustawowej definicji środka transportu, do którego można by zaliczyć hulajnogę. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wie, o tym problemie i pracowało nad znowelizowaniem ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Projekt przewidywał wprowadzenie nowego pojęcia – urządzenie transportu osobistego (UTO) – czyli urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m.

W obecnym stanie prawnym – jak określił rzecznik ministerstwa – osoba korzystająca z urządzeń transportu osobistego, czyli np. hulajnogi czy hulajnogi elektrycznej jest traktowana w ruchu drogowym jako pieszy. Z ciekawostek, nie może ona poruszać się po ścieżce rowerowej, bo grozi za to mandat od 200 do 500 zł.

Hulajnoga w kosztach firmy?

Temat rozliczania w kosztach działalności wydatków na transport jest szczególnie mocno dyskutowany wśród przedsiębiorców (rządzący ograniczyli od 2019 r. między innymi możliwość rozliczania kosztów pojazdu osobowego do 75% lub 20%; przy czym hulajnoga nie jest pojazdem, więc jej to nie dotyczy, a rower mimo, że jest pojazdem to mieści się w kategorii pojazdu osobowego).

Niemniej jednak przedsiębiorcy mogą przecież w ramach swojej działalności poruszać się nie tylko samochodem, ale także pociągiem, autobusem, czy taksówką. Przepisy wprost nie zabrania ujmowania w kosztach wydatków także na inne środki transportu.

Hulajnoga w kosztach firmy?

W temacie hulajnóg warto przedsiębiorców podzielić sobie na trzy grupy. Tych którzy będą sprzedawać, czy też wypożyczać ten sprzęt, a także podmioty, którym będzie on służył jako środek transportu.

Wypożyczalnie i przedsiębiorstwa handlujące hulajnogami nie będą miały problemu z rozliczaniem tego kosztu, bo związek z prowadzoną działalnością jest oczywisty. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, gdy będzie to środek transportu.

Przepisy mówią, że kosztem w działalności gospodarczej jest wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub ich zachowania lub zabezpieczenia. Zatem nie będziesz w stanie udowodnić, że wydatek jest związany z prowadzoną przez niego działalnością,  może go zaksięgować w kosztach. Można przykładowo wskazać, że hulajnogą dojeżdża się do kontrahenta, czy do hurtowni zrobić zamówienie. W większych miastach zdecydowanie za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że hulajnogą można poruszać się szybciej (unika się korków). Jeśli przedsiębiorca będzie miał wątpliwość, to zawsze może zwrócić się z wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w jego konkretnej sytuacji.

Sposób finansowania zakupu hulajnogi

Przedsiębiorca zakup hulajnogi może zostać sfinansować zarówno gotówką, kredytem, jak i leasingiem (finansowym lub operacyjnym).

Kryterium porównawczeLeasing operacyjnyLeasing finansowy
amortyzacjapo stronie leasingodawcypo stronie leasingobiorcy
raty leasingowe (w tym odsetki)stanowią koszt w działalnościtylko odsetki księgowane są do kosztów
wykupmożliwy po zakończeniu umowynie występuje, przedmiot leasingu po zakończeniu umowy przechodzi na własność korzystającego
podobieństwonajemkredyt