Czy można wziąć w leasing hulajnogę? Jak rozliczyć ten środek transportu?


4 czerwca 2019 3 min. czytania

Hulajnoga w kosztach firmy? Czy przepisy definiują pojęcie hulajnogi? Jak należy te środek transportu traktować? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do wpisu.

Hulajnoga – jak definiują ją przepisy?

Warto zacząć od tego, że póki co nie ma określonej ustawowej definicji środka transportu, do którego można by zaliczyć hulajnogę. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wie, o tym problemie i pracowało nad znowelizowaniem ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Projekt przewidywał wprowadzenie nowego pojęcia – urządzenie transportu osobistego (UTO) – czyli urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m.

W obecnym stanie prawnym – jak określił rzecznik ministerstwa – osoba korzystająca z urządzeń transportu osobistego, czyli np. hulajnogi czy hulajnogi elektrycznej jest traktowana w ruchu drogowym jako pieszy. Z ciekawostek, nie może ona poruszać się po ścieżce rowerowej, bo grozi za to mandat od 200 do 500 zł.

Hulajnoga w kosztach firmy?

Temat rozliczania w kosztach działalności wydatków na transport jest szczególnie mocno dyskutowany wśród przedsiębiorców (rządzący ograniczyli od 2019 r. między innymi możliwość rozliczania kosztów pojazdu osobowego do 75% lub 20%; przy czym hulajnoga nie jest pojazdem, więc jej to nie dotyczy, a rower mimo, że jest pojazdem to mieści się w kategorii pojazdu osobowego).

Niemniej jednak przedsiębiorcy mogą przecież w ramach swojej działalności poruszać się nie tylko samochodem, ale także pociągiem, autobusem, czy taksówką. Przepisy wprost nie zabrania ujmowania w kosztach wydatków także na inne środki transportu.

Hulajnoga w kosztach firmy?

W temacie hulajnóg warto przedsiębiorców podzielić sobie na trzy grupy. Tych którzy będą sprzedawać, czy też wypożyczać ten sprzęt, a także podmioty, którym będzie on służył jako środek transportu.

Wypożyczalnie i przedsiębiorstwa handlujące hulajnogami nie będą miały problemu z rozliczaniem tego kosztu, bo związek z prowadzoną działalnością jest oczywisty. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, gdy będzie to środek transportu.

Przepisy mówią, że kosztem w działalności gospodarczej jest wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub ich zachowania lub zabezpieczenia. Zatem nie będziesz w stanie udowodnić, że wydatek jest związany z prowadzoną przez niego działalnością,  może go zaksięgować w kosztach. Można przykładowo wskazać, że hulajnogą dojeżdża się do kontrahenta, czy do hurtowni zrobić zamówienie. W większych miastach zdecydowanie za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że hulajnogą można poruszać się szybciej (unika się korków). Jeśli przedsiębiorca będzie miał wątpliwość, to zawsze może zwrócić się z wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w jego konkretnej sytuacji.

Sposób finansowania zakupu hulajnogi

Przedsiębiorca zakup hulajnogi może zostać sfinansować zarówno gotówką, kredytem, jak i leasingiem (finansowym lub operacyjnym).

Kryterium porównawcze Leasing operacyjny Leasing finansowy
amortyzacja po stronie leasingodawcy po stronie leasingobiorcy
raty leasingowe (w tym odsetki) stanowią koszt w działalności tylko odsetki księgowane są do kosztów
wykup możliwy po zakończeniu umowy nie występuje, przedmiot leasingu po zakończeniu umowy przechodzi na własność korzystającego
podobieństwo najem kredyt
Sprawdź swoją wiedzę na temat:

Hulajnoga w kosztach firmy

Czy hulajnoga może być środkiem transportu w działalności gospodarczej?

Prawidłowo ! Błędnie

Czy hulajnoga traktowana jest jak środek transportu?

Prawidłowo ! Błędnie

Czy hulajnogę można zakupić w leasingu operacyjnym?

Prawidłowo ! Błędnie

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu