Czy garnitur może być kosztem?


17 września 2015 2 min. czytania

Pytanie o to, co przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów prowadzenia swojej działalności gospodarczej,  pojawia się bardzo często. Słusznie –  dobrze udokumentowane wydatki  przyczyniają się do obniżenia podatku dochodowego. W wielu sytuacjach nie ma wątpliwości, czy dany wydatek można zaksięgować, ale co z odzieżą roboczą i czy garnitur za taką właśnie możemy uznać?

Kombinezon budowlańca w kosztach

Jeśli przepisy BHP wymagają od przedsiębiorcy odpowiedniego stroju lub sprzętu ochronnego, musimy dokonać ich zakupu. Do odzieży roboczej można zaliczyć m.in.: buty ochronne, kask, kombinezon roboczy, rękawice i okulary ochronne. Aby wydatek zaliczyć do kosztów, należy jednak nie tylko udowodnić, że ma charakter ochronny, ale także wykazać, że wiąże się ściśle z profilem prowadzonej działalności.

Kamizelka od Armaniego spędza Tobie sen z powiek?

W sytuacji, gdy za „strój roboczy” służy elegancki garnitur, koszula i krawat, sytuacja wygląda inaczej. Wiąże się on wyłącznie z odpowiednim wyglądem, więc ma charakter wydatku osobistego. Dobry wygląd to podstawa w relacjach z klientami, ale niewystarczający argument dla organów kontroli podatkowej. Wydatki na reprezentację, do których można zaliczyć poniesione na zakup eleganckiego ubrania, nie są kosztami uzyskania przychodu.

Garnitur z logo firmy jest strzałem w dziesiątkę

Istnieje wyjątkowa sytuacja, która umożliwia wliczenie garnituru do kosztów prowadzonej działalności. Jeśli zakupiony strój utraci cechy ubioru osobistego, a w zamian zyska charakterystyczne dla firmy, to taki wydatek może stać się kosztem. Ważne, by:

  • przedsiębiorca miał bezpośredni kontakt z klientem
  • strój posiadał trwałe i widoczne cechy stroju firmowego: logo, kolory
  • wydatek miał wpływ na wzrost rozpoznawalności firmy, co przełoży się na pozyskanie nowych klientów i wzrost sprzedaży.

Garnitur z logo firmy

Jeśli planujesz wybrać się na zakupy, pamiętaj o tym, by zakupiony garnitur był docelowo opatrzony widocznym logo i służył reklamie firmy, a wówczas możesz powiększyć koszty firmowe i cieszyć się z dodatkowych korzyści w postaci malejącego podatku.

Chcesz rozliczać swoją firmę w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu