Faktury uproszczone od samego początku budziły sporo emocji i zamieszania. Miałe one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak zgodnie z założeniami Krajowego Systemu e-Faktur, faktury uproszczone w dotychczasowej formie będą wystawiane jedynie do 31 grudnia 2024 r. 

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Czym jest faktura uproszczona? 

W ustawie o VAT określono w sposób szczegółowy, z jakich elementów powinna składać się faktura VAT. Przewidziano też sytuację, gdy faktura nie musi zawierać wszystkich wymaganych informacji i może zostać wystawiona w formie uproszczonej. Ma to miejsce gdy 

  • kwota faktury brutto nie przekracza 450 zł lub 100 euro
  • faktura zawiera dane pozwalające na określenie poszczególnych stawek VAT
  • faktura pozwala na zidentyfikowanie sprzedawcy
  • na fakturze jest widoczny numer NIP nabywcy 

Oznacza to, że na fakturze uproszczonej nie ma konieczności podania m.in. pełnych danych nabywcy, jednostkowej ceny netto towaru lub usługi, czy kwoty netto przypadającej na poszczególne stawki podatku. 

Jeśli zatem otrzymujesz paragon z kasy fiskalnej, którego wartość nie przekracza kwoty 450 zł brutto i jest na nim Twój numer NIP, to na podstawie takiego dokumentu możesz odliczyć podatek VAT i zaksięgować go jako koszt podatkowy. 

Faktura uproszczona w Krajowym Systemie e-Faktur

W Krajowym Systemie e-Faktur wszystkie faktury sprzedaży będą wyłącznie dokumentami o charakterze ustrukturyzowanym. Co więcej, każdy dokument sprzedaży zostanie uznany za wystawiony dopiero w momencie jego przekazania do Krajowego Systemu e-Faktur oraz nadania mu odpowiedniego numeru identyfikacyjnego.

Paragon z kasy fiskalnej nie może stać się fakturą ustrukturyzowaną, czyli nie będzie dostępny w Krajowym Systemie e-Faktur. Oznacza to, że faktury uproszczone będą w użyciu jedynie do momentu wejścia w życie pełnego obowiązku Krajowego Systemu e-Faktur, czyli do końca roku 2024. Od stycznia 2025 roku sprzedawcy będą zobligowani do wystawiania e-Faktur dla każdej transakcji z podmiotem gospodarczym.

@infaktpl Co więcej chcecie wiedzieć o KSeF? 🤔 #inFakt #podatki #faktura #KSeF #dc #przedsiębiorczość #przedsiębiorca ♬ Le Monde – From Talk to Me – Richard Carter

Krajowy System e-Faktur to kolejne przedsięwzięcie, do którego podatnicy muszą się solidnie przygotować. Jeśli chcesz ułatwić sobie przejście do Krajowego Systemu e-Faktur, upewnij się, że twój program do obsługi księgowości ma pełną integrację z Krajowym Systemem e-Faktur. Zobacz jak działa KSeF z inFaktem.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.