Jak rozliczyć wydatki na internet, gdy siedzibą firmy jest mieszkanie, i sieci korzysta się zarówno dla celów prywatnych, jak i firmowych?


22 grudnia 2018 2 min. czytania

Przedsiębiorca, który wykorzystuje w swojej działalności internet, ale otrzymuje fakturę na dane prywatne, staje przed dylematem: zaksięgować czy nie oraz co zrobić z podatkiem VAT?

Działalność w mieszkaniu

Rozliczanie wydatków na działalność gospodarczą, jeśli jest ona prowadzona we własnym mieszkaniu, jest problematyczne. Dlaczego? Przepisy są niejasne, a podatnik jest zależny od decyzji urzędnika. Fiskus każdorazowo oczekuje udowodnienia, że poniesione wydatki nie są związane z życiem prywatnym przedsiębiorcy.

Prywatny internet na firmę

Księgowanie wydatków na podstawie faktury na dane firmy

Zasadą jest, że przedsiębiorca może księgować te wydatki, na które posiada fakturę. Faktura ta musi zawierać dane firmy oraz numer NIP, jeśli chcemy odliczyć podatek VAT. Przedsiębiorca nie może odliczyć podatku VAT od faktury, jeśli nie zawiera ona jego NIP.

Co zrobić w przypadku usługi internetowej, jeśli jest wystawiona na dane prywatne podatnika? Niektórzy uznają, że dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie oświadczenia, na którym zostanie wskazane, jaka część wydatku jest przeznaczona na potrzeby firmy, a jaka na prywatne. Powstaje jednak problem w postaci udowodnienia, że proporcja ta jest słuszna.

Dochodzimy tutaj do najbezpieczniejszego stanowiska, które uchroni podatnika przed nieprzyjemnymi konsekwencjami kontroli podatkowej. Jeśli podatnik dysponuje jedynie fakturą wystawioną na swoje prywatne dane, bez numeru NIP, nie powinien księgować tego wydatku. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana danych na fakturze u usługodawcy usług internetowych.

Chcesz rozliczać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu