Koniec faktury wewnętrznej. Z czym to się wiąże?

Od początku 2013 r. nie musicie wystawiać faktur wewnętrznych i przechowywać ich w dokumentacji firmowej. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż konieczne jest dokonywanie rozliczeń, które potwierdzały te dokumenty. Dlatego w inFakcie faktura wewnętrzna wciąż się generuje, ale zmieniła nazwę.

Nota wewnętrzna zamiast faktury wewnętrznej

1 stycznia 2013 r. weszły w życie szerokie zmiany w fakturowaniu. Wśród najciekawszych można wymienić skrócenie listy elementów niezbędnych na fakturze, z której zniknęło określenie „faktura VAT”. Co za tym idzie, dokument może nosić nazwę po prostu „Faktura” (i tak jest w inFakcie), choć w zasadzie mógłby też w ogóle nie mieć nazwy.

Co jeszcze zmieniono? Wprowadzona została taka nazwa, jak „faktura – metoda kasowa” (zamiast VAT-MP), a nazwa faktura VAT marża nie jest już stosowana i została zastąpiona oznaczeniami w stylu „procedura marży – towary używane”. Jedną ze zmian jest też zniesienie obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych. Z czym się to wiąże?

W inFakcie tak naprawdę z niczym, ponieważ postanowiliśmy zachować ten dokument, abyście mogli go nadal drukować i przechowywać na wypadek kontroli. Przyda się, aby zachować porządek w papierach. Jednak, aby nie mylił się z innymi dokumentami (zwłaszcza wciąż istniejącymi fakturami) zmieniliśmy nazwę – obecnie w inFakcie jest to po prostu nota wewnętrzna.

Jak wystawić notę wewnętrzną w inFakcie?

Notę wewnętrzną wystawia się tak samo, jak fakturę wewnętrzną, co opisaliśmy swego czasu tutaj. W inFakcie służy do dokumentowania rozliczeń VAT w przypadku importu usług, w których to nabywca zobowiązany jest do rozliczania VAT-u. Kiedy to się przydaje? Np. gdy rozliczacie zakup reklam AdWords lub Facebooka, utrzymanie domeny przez dostawcę z Cypru, czy też gdy korzystacie z usług zagranicznych wykonawców zleceń.

Tak naprawdę nota wewnętrzna tworzy się sama, jeśli dodać koszt od zagranicznego sprzedawcy. Wtedy w oknie edycji kosztu pojawi się taki przycisk z napisem „Drukuj notę wewnętrzną”:

nota wewnętrzna infakt

Wystarczy w niego kliknąć, aby na dysku Twojego komputera wylądował dokument podobny do tego:

nota wewnetrzna infakt

Nie musicie również dbać o samodzielne rozliczenie VAT-u związane z notą wewnętrzną. inFakt dokonuje tego za Was. Wystarczy, że wydrukujecie notę wewnętrzną, a w Waszej deklaracji VAT i w rejestrach VAT w inFakcie zostaną ujęte odpowiednie kwoty.

Klienci All Inclusive jak zawsze mają pełen komfort, po prostu przekazują księgowym fakturę od zagranicznego dostawcy i to wystarczy. Wszelkie rozliczenia dokonają za nich nasi księgowi.